Uyuşma Ve Karıncalanma Hissi Nedenleri

Uyuşma Ve Karıncalanma Hissi Nedenleri

Uyuşma-Karıncalanma Hissi Ve Psikolojik Etkenler

Uyuşma ve karıncalanma hissi birçok kişide fiziksel hastalıklarla ilgili endişeye sebep olsa da bu durumun en önemli sebeplerinden birisi anksiyete bozukluğu  ve bu kapsamda yaşanan panik ataklar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yaşanan panik ataklar sıklıkla uyuşma ve karıncalanma hissini beraberinde getirebilmektedir. Aşağıdaki sorularla bu konforsuz fiziksel belirtileri daha iyi anlayalım:

Uyuşma Ve Karıncalanma Vücudun Nerelerinde Olur?

Uyuşma ve karıncalanmalar vücudun herhangi bir yerinde hissedilebileceği gibi belirgin bölgelerde de hissedilebilir. En sık dile getirilen bölgeler ellerde uyuşma ve karıncalanma, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, yüz ve çenede uyuşma karıncalanma ve kafada uyuşma ve karıncalanma şeklindedir.

Uyuşma Ve Karıncalanma Hissi Psikolojik Olabilir Mi?

Uyuşma ve karıncalanma fiziksel sorunlarla ilişkili olmak zorunda değildir. Korku ve endişe sempatik sinir sistemini aktive ettiğinden bu gibi durumlarda da bu tip bedensel belirtiler hissedilebilir. Endişe duygusu yoğunlaştığında yaşanan panik ataklarda da karıncalanma ve uyuşmalar en temel semptomlardandır. Bunlar fiziksel bir hastalıkla değil duygu durumla ilişkilidir.

Uyuşma Ve Karıncalanma Psikolojik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uyuşma ve karıncalanmalar fiziksel sorunlarla açıklanamıyorsa, fiziksel muayenelerde bir sorun bulunmuyorsa, bu bedensel belirtiler kaygı anında yoğunlaşıyorsa, kişide kaygı sorunları gözlemleniyorsa uyuşma ve karıncalanma hissinin anksiyete ile ilişkili olduğu düşünülür.

Psikolojik Kökenli Uyuşma Ve Karıncalanmalar Ne Kadar Sürer?

Endişeli ve gergin duygu durum devam ettiği müddetçe bu fiziksel belirtiler kendisini gösterebilir. Bazı kişilerde kısa süreli bazı kişilerde uzun süreli kendisini gösterebilir. Yaşanma sıklığı ve süresi kişinin günlük yaşamını ve aktivitelerini kısıtlayabilir. Söz konusu durumlara doğru ve uygun tedavi yaklaşımlarıyla müdahale etmek kişilerin yaşam kalitesini açısından çok önemlidir.

Uyuşma Ve Karıncalanmalar İlaçsız Geçer Mi?

Anksiyete bozuklukları ve ilişkili fiziksel belirtilerde psikoterapi oldukça verimlidir. Terapi bu sorunlara karşı uzun vadeli ve kalıcı iyileşmeler sağlar. Terapinin amacı danışanın fiziksel belirtilerini tanıması, doğru yorumlaması, fiziksel konforsuz belirtilere karşı duyarlılığının giderilmesi ve panik atakların önüne geçmektir. Bununla birlikte, günlük yaşamı etkileyen ilişkili diğer sorunlar ve kaçınmalar da psikoterapi sürecinde üstüne çalışılan diğer konulardır.

Anksiyete Bozukluğu Ve Panik Atak Terapilerimiz

Nora Psikoloji ekibi olarak anksiyete bozuklukları üzerine üç binden fazla seans ve yüksek tedavi oranıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Üstelik İzmir dışında yaşayan danışanlarımıza online terapi ile destek verebilmekteyiz.

Kaynak:norapsikoloji.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?