Panik atak

özet

Son vakitlerde hayatımızda ‘’Bende panik atak var.’’ cümlesini birçok şahıstan duymuş olabilirsiniz. Pekala, nedir panik atak? Belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar? Bu yazıda pek çok kişinin aklına takılan panik atak ile ilgili sorulara cevap verilmesi amaçlanmıştır.

Son vakitlerde hayatımızda ‘’Bende panik atak var.’’ cümlesini birçok şahıstan duymuş olabilirsiniz. Pekala, nedir panik atak? Belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar? Bu yazıda pek çok kişinin aklına takılan panik atak ile ilgili sorulara karşılık verilmesi amaçlanmıştır. Panik atak bireyde beklenmedik bir vakitte birdenbire ortaya çıkan, ne kadar süreceği bilinmeyen çok kaygı yahut huzursuzluk biçiminde hissedilen bir telaş bozukluğudur. Göğüste sıkışma, çarpıntı, kalp atışında hızlanma, nefes almada zahmet çekme, ellerin ve ayakların uyuşması, baş dönmesi, bulantı üzere belirtiler panik atak sorunu yaşayan şahıslarda görülmektedir. Kişi günlük hayatına devam ederken bir anda göğsünde bir sıkışma hissedebilir yahut kişi kalp krizi geçiriyorum, öleceğim üzere olumsuz fikirler içine girebilir. Bu olumsuz fikirler panik atak yaşayan bireylerin semptomlarının daha
fazla artmasına neden olur. Semptomların artmasıyla birlikte kişi daha çok korkar, korktukça daha çok panik atak nöbetleri geçirebilir.
Panik atak bir semptomdur ve her türlü psikiyatrik hastalıkta ortaya çıkabilecek bir durumdur ancak bu daima olarak tekrarlıyorsa orada kasvet var demektir. Şayet sizde de rastgele bir formda sakin ve dinginken, uykudayken, su içerken, yemek yerken yani beklenmedik bir anda ansızın kaslarda kasılma, terleme, kalp atışında hızlanma üzere belirtiler ortaya çıkıyorsa ve bu durum daima olarak devam edip sizin günlük hayatınızı olumsuz etkileyecek boyuttaysa bir uzmandan yardım almanız yarar sağlayacaktır.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: