Çavdar ekmeğinin zararları nelerdir ?

Çavdar ekmeğinin zararları nelerdir ?

Diyetisyenlerinde önerdiği gibi çavdar ekmeği ile daha sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Diyetisyenlerin diyet yapan kişiler için önerdiği ekmek türü; çavdar ekmeğidir.

Rengi koyu olduğundan çavdar ekmeği diğer diyet ekmeklerine nazaran esmer olmaktadır. Beyazlatmak amacıyla öğütülme işleminde kepek kısmının seyreltilmesi lif oranının düşmesine neden olacaktır. B vitamini içeriği aynı zamanda oldukça azalacak, yoğun miktarda kepek mayalanma esnasında kabarmayı engelleyecektir. Nem durumu dikkate alınarak saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Uygun koşullar oluşturulmadığında çok kısa sürelerde küflenebilir. Çok yüksek kepek oranı kalsiyumla demir emiliminin yanı sıra çinko alımını etkileyecektir.

 

Piyasada satışı yapılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu karıştırılarak yapılır. Böylelikle, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi düşer. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için faydalıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için de önerilmektedir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür. Piyasada “kepek ekmeği” adı altında satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer. Kesinlikle aynı şey değildirler.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yüksek oranda lif içerdiğinden çavdar ekmeğinin zararları ortaya çıkarak demir emilimini azaltacaktır. Saklama koşullarına özen gösterilmeyen durumlarda bozularak sağlığımızı tehdit edecektir. Diyet ekmeklerin tamamında bulunan fazla ekmek tüketiminin kilo aldırma riski; çavdar ekmeklerde de bulunmaktadır. Çavdar ekmeğinin kalorisi hakkında yapılan araştırmalarda oldukça değişik kalori miktarı verilmektedir, beslenme ve diyetisyenlerce belirlenen oranlarda kişisel diyet listesi içerisinde bulundurularak tüketilmelidir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: