Evlendikten Sonra Neden Kilo Alınır?

Evlendikten Sonra Neden Kilo Alınır?

Evlilik sonrasında hemen hemen bütün kadınlar ve erkekler malesef kilo alıyorlar. “Ekmeksiz yemek mi yenir?” diyen erkeğin yanı sıra, “Ayy çok güzel yemekler yapıyorum, yarıyolar tabi” diyen kadınlarda var.:) Tamam ama asıl neden ne? Evlendikten sonra neden kilo alıyoruz? Rahatlık mı? Yoksa düzenli bir hayat mı? İşte evli çiftleri yatak odalarından koparıp pişti oynamaya sürükleyen sorunun gerçek yanıtları..

Araştırmalara göre, erkekler de evlilik sonrasında kilo alabiliyor; ancak kadınlara kıyasla çok daha az! Ayrıca uzmanlara göre, böylesine hızlı bir şekilde kilo almak, yatak odasında da bazı sorunlara kaynaklık edebiliyor. Eğer ince bedeninizi ve eşinizle iyi giden ilişkinizi korumak istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz.

Kilo Aldıran Başlıca Üç Tuzak ve Bunlardan Korunma Yolları:

1.Düğün Öncesi Açlık Kampları

Çoğunlukla evlilikle birlikte gelen aşırı kiloların temel nedeni, nişanlılık döneminde yapılanlara dayanıyor. Ölümcül gelinlik diyetleri ve acımasız düğün öncesi açlık kamplarından dolayı birçok kadın bu dönemde ideal kilosunun altına iniyor. Çoğu kadın da bu dönemde günlük kalori alımını bin kaloriyle sınırlıyor. Hatta günde en az 1 ya da 2 saatini spor salonlarında kardiyo çalışarak geçiriyor. Bütün bunları yaparak sadece kilosunu değil, metabolizma hızını da önemli ölçüde düşürüyor. Kısacası, balayında kıtlıktan çıkmış gibi yemeseniz bile, bu tempoyu sonsuza dek koruyamadığınız sürece kilo almanız zaten kaçınılmaz olacaktır.

Beslenme uzmanlarına göre, hayatımızın hiçbir döneminde kısa sürede aşırı kilo verdiren şok rejimlere (bir ay ya da daha kısa süren) başvurmamak gerekiyor. Sağlıklı olan, kilo verme işini daha uzun bir süreye yaymak, forma girmekte aceleci olmamak ve sonra da bunu titizlikle korumak.

2.Ona Ayak Uydurmak

Evet, bu bir ölçüde partnerinizin suçu olarak kabul edilebilir. Beslenme uzmanları, kadınların evlilikle beraber eşleriyle aynı sıklıkla ve aynı miktarlarda yemek yemeye başladıklarını hatırlatıyorlar. Tüketilen besinlerin bir özelliği de bekarlık dönemine göre daha yüksek kalorili ve daha sağlıksız olması.

Uzmanlar, bu durumu tersine çevirmenin en iyi yolunun (biraz bencilce görünse bile) yemeğinizi eşinizden önce almak, porsiyonların ölçüsüne dikkat etmek ve mümkünse çok kalorili yiyecekleri sadece ona göre pişirmek olduğunu belirtiyorlar. Restoranlarda da, siparişi önce vererek kendinizi kurtarabilirsiniz.

Beslenme uzmanlarının bu konuda altını çizdiği bir diğer şey de, kadınların evlendikten sonra ara öğün tüketme alışkanlığını -tabii yine eşine ayak uydurarak- bırakması. Bunun dezavantajıysa, çok acıkıp, ana öğünlerde çok yemek. İşte bu sebeple bu alışkanlığınıza evlendikten sonra da sadık kalmanızda fayda var.

3.Yaşam Tarzındaki Değişiklik

Flört döneminde, bol bol görüşmek adına geceleri daha çok çıktığınızı, daha fazla tatile gittiğinizi ve sosyal aktiviteye katıldığınızı, evlendikten sonraysa hayatınızın yatak ve koltuklar arasına sıkıştığını siz de kabul ediyorsunuzdur, büyük ihtimalle.:)

Elbette, evliliğin ilk yıllarında, bütün bir pazar gününü, neredeyse akşamüzerine kadar, çarşaflar arasında geçirmenin her şeyden daha zevkli olduğunu uzmanlar da kabul ediyor. Ancak, eğer formunuzu korumak istiyorsanız, bekarlık dönemindeki kadar hareketli olmasalar da, yine beraber yapabileceğiniz ve sizi harekete geçirecek bazı aktiviteler bulmanız şart.

Tecrübelerinizi diğer site ziyaretçileriyle de paylaşırsanız memnun oluruz.Sağlıklı günler sizlerin olsun:)

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: