Adet Görme Nedir?

Adet Görme Nedir?

Kadınlar, ergenlik çağlarında cinsel olgunluğa eriştikten ve doğal gelişimlerini tamamladıktan sonra, ortalama olarak her 28 günde bir olacak şekilde vajinal kanama geçirirler. Bütün kadınların adet aralığı aynı sürede olmayabilmektedir. Ancak, 21 gün ile 35 gün aralığında adet görmek doğal kabul edilir. Adet süresi de 2 ile 7 gün arasında değişebilir. Asıl önemli olan, kanamanın başlangıçta az şekilde olması, daha sonra çoğalarak bir doruk noktasına ulaşması ve tekrar sonuna doğru azalarak adetin geçmesidir.

Kadın vücudunda her ay yumurtalıklarda bir çok yumurta taslağı olgunlaşmaya başlamaktadır. Bu süre içerisinde rahim içi dokusu da kalınlaşarak kanlanmaya başlar ve olgunlaşan yumurta taslaklarından en gelişmiş olanı yuvasını çatlatarak yumurtalıktan çıkar. Yumurta, tüplerin ucunda bulunan ince uzantıların etkisiyle birlikte içeriye doğru çekilir. Kadında yumurta 24 saat canlı kalmaktadır. Bu süre zarfında tüp içerisindeyken spermle birleşirse, döllenme olayı oluşur. Döllenen yumurta daha sonrasında tüplerden rahim içerisine aktarılır ve burada rahim duvarına yerleşir. Döllenme olmadığı zamansa yumurtanın yerleşmesi için bulunan rahim dokusu kanamayla birlikte dışarı atılmaktadır. Bu duruma kadınlarda adet görme olarak tanımlıyoruz ve bu ortalama 28 günde bir görülen bir durumdur. Az önce de belirttiğimiz gibi bu süreç, kadından kadına değişiklik göstermekte ve 21 gün ile 35 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Her adet döneminde birkaç günlük değişiklikler normal karşılanır. Süre değişse de yumurtlama her zaman adetten yaklaşık 2 hafta önce olmaktadır. Yumurtlamadan önceki ve sonraki birkaç gün gebelik için en ideal dönemdir. Bununda nedeni, spermlerin kadın vücudunda ancak 5-7 gün aralığında canlı kalabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Adet kanamasında kirli kanın atılması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, adet gerçek bir kanama da değildir. Bu kanama durumu, aynı zamanda herhangi bir kesikten ya da yaralanmadan dolayı oluşmadığından, adet görmek bir hastalık ya da sakatlık olarak düşünülmemelidir. Bu düşünce kesinlikle yanlış bir ifade olacaktır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: