Asdasdad

özet

Bir Aşk Öyküsü Narsisizm

Mitoloji ile ilgilenen birden fazla kişi bilir Narkissos’un öyküsünü. Bilmeyenler için değinelim çabucak.

Narkissos, bir ırmağın yansımasında gördüğü kendi hoşluğu karşısında büyülenen, kendi aşkı yüzünden yemek yemeyi unutup, kendi kendini mevte sürükleyen bir adamın öyküsüdür. Psikoloji literatüründe ise narsisizm olarak bahsedilen kavram, ismini Yunan mitolojisindeki Narkissos’dan almıştır.

Peki Nedir Bu Narsisizm?

Narsisizm, kişinin bencil, empatiden uzak, kendini beğenmiş, yalnızca kendine odaklı davranışlarda bulunmasına neden olan bir karakter oluşumudur. Kişi kendini çok sever, her şeyden üstün olduğunu düşünür. İki cinste karşımıza çıkabilir. Daima kendini ön plana çıkaran, her şeyde en yeterlisi olmaya çabalayan, oburlarının hislerini açık bir formda görmezden gelen, daima dikkat çekmeye çalışan büyüklenmeci narsistik karakter özellikleri ile bu davranışları açık bir halde yapmasalar bile daima tüm yükün kendi üstlerinde olduğundan şikâyet ederek, dünyadaki tüm acıları kendilerinin çektiğini söyleyerek, tüm ilgiyi kendilerinde toplamak isteyen, eleştirilmeye karşı çok hassasiyet gösteren, kırılgan narsistik özellikleri olarak iki cinse ayrılır. Her iki oluşumda da ortak nokta bencil davranışlar ve kendini üstün görme özellikleridir.

Narsistik Kişilik Özellikleri Neden Oluşur?

Genellikle erken çocukluk devrinde ortaya çıkan bu özellikler, çocuğun etrafına ve bilhassa ebeveynlerine karşı geliştirdiği bir cins savunma düzeneğidir.

  • Ailenin çocuğa karşı empatiden uzak davranışlarda bulunması
  • Ailenin çocuğa karşı kâfi ilgiyi göstermemesi, ilgisiz davranışlarda bulunması
  • Ailenin çok otoriter, cezalandırıcı tekniklere başvurması
  • Çocuğun yaşadığı kayıplar nedeniyle oluşan travma
  • Çocuğun davranışlarına karşı gösterilen memnuniyetsizlik üzere nedenler narsistik kişilik bozukluğunun oluşumuna yer hazırlamaktadır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Narsistik kişilik bozukluğu tedavisi sıkıntı kişilik bozukluklarından biridir. Her şeyin en doğrusunu kendinin bildiğini düşünen narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyleri ikna etmek ve tedaviyi sürdürmek kolay olmamaktadır. Günümüzde, uzman şahıslar tarafından uygulanan hakikat yaklaşımlar ile narsistik kişilik bozukluğu tedavi edilebilmektedir.

Güzel paylaşımlarda bulunduğunuz bir gün geçirmeniz dileğiyle

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: