Dövme Alerji Reaksiyonları ve İyileştirme Güçlüğü nedir ?

Dövme Alerji Reaksiyonları ve İyileştirme Güçlüğü nedir ?

Dövme ya da Piercing yaptırırken azami tedbirlerle yapılsa dahi bazı şeyler ters gidebilir. Vücudun mürekkebe, takıya veya kullanılan ürüne reaksiyon gösterebilir. Size bu sıkıntıyı çözmeniz için yardımcı olmaya çalışacağız.

Dövmelerin kabarması ve kaşınması- çoğunlukla, hatta özellikle yoğun sezonlarda kaşınan ve kabaran dövmelerle ilgili sorular da yoğunlaşır. Şikayet sahipleri genellikle bu iki durumdan birinin normalden daha fazla olduğunu anlatır. Burada birkaç farklı neden olabileceği için sebebi direkt bulmak zor olabilir. Bu makalede bu durumlarda ne yapılabileceğini, şikayetleri nasıl hafifletebileceğinizi okuyabileceksiniz.

Alerjik Reaksiyon
Dövme yaptıran ve alerjik reaksiyon görülen kişilerin aklına ilk olarak Dövme yapılırken kullanılan mürekkebin alerji yaptığı olur. Özellikle kırmızı ve sarıyla ya da kırmızı veya sarı içeren renklerin kullanılmasıyla bazen alerjik tepkiler görülebilir. Bir hafta ya da yıllar sonra da görülebilir. Vücutta oluşan kimi değişiklikler, tamam uyumlu olunan şeylere karşı ters tepkilere yol açabilir. Bir mürekkep alerjisi söz konusuysa, kaşıntı ve kabarma özel renklerin olduğu noktalarda görülür ve sürekli bir kaşınma söz konusu olur. Konuyla ilgili sürmeli ilaçlar bu alerjik tepkilerin şiddetini azaltmaya, kaşıntıları hafifletmeye yardımcı olabileceği gibi, reçete ile alınan ilaçlar veya dövme sildirmek çok daha ciddi durumlarda söz konusu olabilir.

Hava
Hava koşulları her ne kadar masum gibi gözükse de yoğun kaşıntı şikayetleri için nedenlerden biri sayılabilir. Bazı insanlar bu sıkıntının sadece yazın yaşandığını fark edebilir. Sıcaklığın ve nemin yükselmesi, dövmenizin az oranda şişmesine sebep olabilir. Bu şişme-kabarma hali kaşıntıyla son bulur. Reaksiyon göstermiş bir dövmeyi devamlı kaşımak iyi bir netice getirmeyeceğinden, kaşımadan sadece dinlendirmek, daha kötü olmaması için korumak gerekecektir. Havalar düzelinceye kadar, şikayete uygun anti-kaşıntı kremi, buz veya serin su ile tedavi geçici olarak bu sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Başkaları içinse tam tersidir – soğuk kış ayları ve akabinde kuru cilt şikayetleri kaşıntıyı da beraberinde getirir. Kuru cilt, kendi başına da kırmızı noktalara ve kaşıntılara sebep olabilir ve sadece tesadüfen dövmenizin üzerine denk gelebilir. Fakat eğer derinizin altındaki pigmentler aşırı soğukla açığa çıkarsa, olumsuz yönde sıcaklık değişikliği olarak kendini gösterebilir. Losyonla derinizi nemlendirmeniz, ani vücut ısısı değişikliklerinden kaçınmanız bu problemleri çözmenizde yardımcı olabilir.

Vücut Kimyası
Vücudunuzun içi, dışınıza etki edebilir. Kan basıncındaki yükseliş, adrenalinin artması, vücut ısısındaki değişiklik gibi tüm bu nedenler dövmenizi etkileyebilir. Eğer dövmenizin kaşındığını ve rahatsız olduğunu fark ederseniz, yakın tarihte ne yaptığınızı düşünürseniz belki bir bağlantı kurabilirsiniz. Genellikle belli bir zaman için yaptığınız faaliyeti durdurursanız bu, dövmenin kendini iyi hissetmesine sebep olur.

Deri Sağlığı
Deri sağlığınızla ilgili daha önce hiç farkında olmadığınız yeni bilgileri keşfedebilirsiniz ancak dövmeniz çok daha hassastır. Sağlıklı bir deri, yumuşak ya da hafif kurulukta olabilir veya dövmeden dolayı yüzeye çıkamayacak olmasına rağmen egzama sertliğinde de olabilir.
Eğer deri sağlığınızla ilgili bazı rahatsızlıklarınız olduğuna inanıyorsanız, bir dermatoloğa gidin ve dövmeniz dahil olmak üzere herhangi bir bölgenizin kaşıntısını gidermek için tedavi olun.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: