Gottman Çift Terapisi

özet

Çift Terapisi için bilgi mi arıyorsunuz? Gottman Çift Terapisi makalesine göz atın ve Çift Terapisi hakkında daha fazla bilgi edinin

İlişkiler ortaya koymak aslında şaşırtan bir formda kolaydır. Memnun münasebetleri sürdürmeyi başaran çiftler, birbirlerinin umutlarını ve isteklerini destekleyen birlikteliklerini ortak bir gaye üzerine beraberce inşa eden çiftlerdir.

Dr. JOHN GOTTMAN

Çift terapisinde en kapsamlı ve geçerli araştırmaları sürdüren dünyaca ünlü profesör John Gottman’ın 1970’de başlayan ve bugüne kadar devam eden bilimsel araştırmalarına dayanan Gottman Çift Terapisi, çiftler ve alakalar konusunda dünyada aktifliği ve geçerliliği kanıtlanmış kapsamlı bir terapi tekniğidir.

Her çiftin münasebet dinamikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple terapi sürecinin planlanması seansa gelen ikili özel olarak belirlenir. Terapinin gayesi yaşanan kısır döngüleri belirlemek, bu döngüleri kırarak olumlu döngülerle değiştirmek temeline dayanır. Terapist haklı ve haksızı belirlemek ve taraf tutmak yerine, partnerlerin bağlantı içerisindeki muhtaçlıklarını belirlemede yardımcı olur. Partnerlere eşit uzaklıkta yaklaşır ve bireyleri değil alakayı tedavi etmeyi maksatlar.

Gottman çift terapisinde birinci seans giriş görüşmesinin olduğu seanstır. İkinci seansta ise çiftle kişisel görüşme yapılır ve üçüncü seansta tedavi planlaması gerçekleştirilir. Tüm terapi süreci, çiftin etkileşim kalıplarına dayanır. Partnerler, bağ kurma, sorun çözme marifetlerini birlikte öğrenir ve uygular. Her çiftin muhtaçlığı ve terapiden beklentisi farklıdır, bu sebeple çift terapisinin mühleti bu gereksinimlere ve maksatlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Güçlü bağlantı evi

Güçlü İlgi Konutu, başarılı ve başarısız bağlantıları kavramsallaştırmak için kullanılan bir modeldir. Model bağ gelişimindeki yedi bloktan oluşur. Ve her blok ilgi işleyişinin belli istikametlerini temsil etmektedir. Bu bloklar kısaca bahsedecek olursak. Sevgi haritaları oluşturma: partnerimi düzgün tanıyorum, onu neler keyifli eder ve ya neler üzer bilirim. Bu blok, partnerlerin ferdi olarak sevildiğini tanındığını hissetmesini sağlar. İlgi ve beğeniyi paylaşma: sevildiğimi biliyorum. Bu blok, partnerlerin sevilme ve kıymetli hissetme muhtaçlıklarının karşılandığından emin olmalarını sağlamaktadır. Birbirine yönelme: partnerim en yakın arkadaşımdır. Bu blok, bağlantının keyifli, eğlenceli, destekleyici bir paylaşım getirmesini sağlar. Olumlu bakış açısı: Bizimkisi güzel bir alakadır. Evvelki üç blokta yakın bağlantının kurulmasıyla birlikte olumlu bakış açısının kurulması da kolaylaşır. Çatışmayı yönetme: anlaşmazlıklarımızı yönetim edebiliriz. Bu blokta çiftlerin çatışma süreçlerinin, tartışmalarının daha yapan bir sürece dönüştürmeleri sağlanabilir. Hayalleri gerçekleştirme: memnun bir gelecek beni bekliyor. Birbirlerinin hayallerini, temel bedellerini, inançlarını, geçmiş hikayelerini bilen çiftler, yani diyalogu sürdürebilen çiftler, partnerlerinin hayallerini gerçekleştirmek için de ellerinden geleni yapmaktadır. Ortak mana: biz bir ekip olarak uygunuz. Bağlantının ortak olarak kurulması, her iki kişinin de beklentilerini karşılar halde ritüeller, roller ve manalar oluşturulması sağlanabilir.

Bu meskenin duvarlarını itimat ve bağlılık oluşturmakta ve bu duvarlar öbür blokların bir ortada kalabilmesini sağlamaktadır. Buna nazaran, güçlü ve sağlıklı bir ilgide taraflar birbirlerine güvenir ve birbirlerine bağlı kalmaya kelam verirler.

Terapi Bahisleri;

İlişkide adaptasyon problemleri, Bağ içerisindeki Çatışmalar, Bağlantı sorunları, İtimat sorunu, Boşanma yahut ayrılık, Evlilik öncesinde yaşanan korku ve telaşlar, Doğum sonrası adaptasyon meseleleri, Aldatma, Çocuk sahibi olma kararı, Mutsuz evlilikler, Arbedeler, kıskançlıklar, geçimsizlikler, Maddi sorunlar, Yakınlık Sorunları.

Kaynak: Tabip Takvimi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: