Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Oluşur ?

Tırnağınızda mantarlaşma olduğu zaman hoş olmayan bir görüntü meydana gelir. Bu hastalığa tırnak mantarı denir. Tırnağınız sarı ve kahverengimsi bir renk alarak görmek dahi istemeyeceğiniz bir hâl almaya başlar.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarına neden olan bazı organizmalar bulunmaktadır. Dermotofit olarak adlandırılan bu organizmalar tarafından tırnaklarınızda enfeksiyon oluşturulur. Bulaşıcı bir organizmadır. En basiti ayağınızdan çıkardığınız bir çorabı başkasının giymesi hastalığı kapması için yeterlidir. Tırnak yatağında da sorunlar yaşanır. Eğer hastalıktan uzun süre kurtulamazsanız, tırnaklarınızın kopmasına kadar gidebilen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Tırnaklarda Mantar Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İlk evrelerinde anlamak oldukça zordur. Çünkü yavaş ilerleyen renk değişimlerini insanlar fark edemezler. Ancak ani renk değişimlerinin de gözlemlenmesi mümkündür. Bunun yanında ayaklarınızı yıkamanıza rağmen duyduğunuz aşırı ayak kokusu, ağrı yada hassasiyetler de ayak mantarının belirtileri arasındadır.

Tırnaklarınızın üzerinde oluşan pul pul kalkmalar, tırnak dibinizin tırnaktan ayrılması, tırnak etindeki mat görüntüler de tırnak mantarına yakalandığınızın belirtileridir.

 

Ayak Tırnaklarında Mantar Nasıl Oluşur?

Ayağınızda tırnak oluşabilmesi için tırnak altına o zararlı enfeksiyonun bir yerlerden girmesi gerekir. Normalde tırnağın alt kısmı dışarıdan gelebilecek olan şeyleri içine almaz. Ancak tırnağınızın zedelenmesi, yanlış ve fazla kesilmiş tırnaklar bu organizmanın tırnak içinde yuva kurmak için beklediği kozlardandır. Bundan dolayı herhangi bir zedelenme, eziklik yada tırnağınızı yanlış kestiğinizde ayak bakımınızı çok iyi yapınız.

Tırnak Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarını fark ettiğiniz an doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kesinlikle iyileşir, temizlersem geçer ve benzeri düşüncelerde bulunmayınız. Malesef doktorunuzun önereceği ilaç tedavisini uygulamazsanız mantardan kurtulamazsınız. Sağlıklı günler sizlerin olsun..

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: