20 Lik Diş Ağız Kokusu Yapar Mı

20 Lik Diş Ağız Kokusu Yapar Mı

20 lik diş ağız kokusu yapar mı, 20 lik diş neden çekilir, çekilmesi için ne gibi sebeplere ihtiyaç vardır.Neden 20 lik dişler çıkar ve kaç yaşında çıkar gibi sorulara verilecek en güzel yanıt aşağıdaki yazı olacaktır.

20 YAŞ DİŞLERİNİN ÇEKİLME NEDENLERİ?

1. ÇÜRÜK: 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.

2. DİŞ ETİNDE ENFEKSİYON: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna doğru yayılabilir.

3. BASINÇ AĞRISI: Sürmeye çalışan 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.

4. ORTODONTİ: Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirtmek için ortodontik tedavi görmektedir. 20 yaş dişleri sürerken yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.

5.PROTEZ: Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri sürmeye başlarsa protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilirler. Bu yüzden total protez yapılacak hastalarda da panoromik röntegen incelemesi büyük önem taşır.

6. KİST OLUŞUMU: Gömük yada yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş harabiyetini önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontan kırıklar meydana gelebilir

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çekim ve operasyon yapıldıktan sonra, 30 dak. çekim yerine veya operasyon bölgesine konulmuş olan tamponu çıkartmayınız. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane koyunuz.
Çekim veya cerrahi girişim sonrası anestezinin etkisi geçmeden herhangi bir gıda maddesi yemeyiniz.
24 saat diğer tarafla çiğneme yapınız, çekim yerini kurcalamayınız. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir
12 saat boyunca sıgara içmeyiniz. Sigara kanamayı arttırır ve yara yerinin daha geç iyileşmesine sebep olur.
Diş çekimini takiben hafif bir şişlik ortaya çıkabilir. Cerrahi operasyonlardan sonra daha belirgin bir şişlik olabilir. Oluşan şişliği minimale indirmek için operasyon yapılan bölgeye ilk gün 10 dak. aralıklarla dışarıdan buz kompresi yapılması önemlidir.
Tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir
Operasyon yapılan tarafta yüzde renk değişikliği olabilir. Bu 1 hafta -10 gün içinde geçer.
Reçete verilmişse, tarif edildiği şekilde kullanınız. İlaca bağlı rahatsızlığınızı, olursa, doktorunuza bildiriniz.
HİÇBİR PROBLEME NEDEN OLMAMASINA RAĞMEN NEDEN GÖMÜK 20 YAŞ DİŞLERİNİ ALMAK GEREKİR ?

Özellikle gömük alt çene 20 yaş dişleri büyük bir olasılıkla bir gün problem çıkartacaklardır. Ağrı, şişme yada çeneyi açamama gibi problemler hiç beklemediğiniz bir anda olabilir. Bu yüzden gömük 20 yaş dişleri problem çıkarmış olsun yada olmasın alınması gerekmektedir.
Eğer diş hekimliği hizmetinin olmadığı bir yere gidiyor iseniz ve gömük 20 yaş dişleriniz varsa bunların alınması, herhangi bir problemle karşılaşmamak açısından önemlidir..

SADECE 20 YAŞ DİŞLERİ Mİ GÖMÜK KALIR?

Hayır, başka dişlerde gömük kalabilir. Bunlarda aynı 20 yaş dişlerinde olduğu gibi , uzun bir süre sessis kalsalar bile bir gün aniden problem çıkartabilirler.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: