Protein Takviyeleri Zararlı Mıdır?

Protein Takviyeleri Zararlı Mıdır?

Günümüzde bilhassa de spor merkezlerinin yaygınlık kazandığı bu vakitlerde protein destekleri fazlaca gündeme gelmektedir. Birçok kişi kısa müddet içerisinde kaslı bir yapıya sahip olmak ismine protein tozu ya da içeceği kullanmaktadır. Bu yazımızda protein destekleri üzerinde duracağız ve ziyanlarını tek tek inceleyeceğiz.
Öncelikle insan bedeninin protein merkezi amino asit olan triptofandır, doğal gıdalardan( balık, et, tavuk, süt vs.) aldığımız bütün proteinler bu merkeze giderek kana karışmaktadır. Protein ile serotonin ortasında güçlü bir bağ bulunmaktadır, tertipli protein kana karışarak serotonin üretilmesini sağlamaktadır. Bu biçimde insan bedeni olağan bir formda çalışmasını sürdürmektedir fakat protein destekleri devreye girdiğinde durum değişmektedir.

Protein Destekleri Bedeni Nasıl Tesirler?

Normalde triptofan tarafından sağlanan protein akışı alınan ek protein destekleri ile birlikte bozulmaktadır. Protein tozları ya da içecekleri tek tip protein gücünü tabir eder fakat doğal yoldan elde edilen proteinler farklı sınıflarda yer almaktadır. Daima olarak birebir seviyede ve tıpkı güçte protein alınması ise sıhhati olumsuz istikametten etkilemektedir. Protein tozları ya da içecekleri serotonine baskı yaparak bedenin istikrarını bozmaktadır, kullanımın başlarında bunu fark edemeyebilirsiniz lakin vakitle bedeninizde birçok değişimler yaşanacaktır. Bunlardan yalnızca kimileri ise şunlardır;
• Uyku nizamın bozulmasına neden olur
• İştahınızın azalmasına neden olur
• Gündelik hayatınızda isteksizliklere yol açar
• Ruh halinizin bozulmasına yol açar ve bu formda fizyolojik belirtilerin meydana gelmesine neden olur
• Kilo konusunda dengesizliklerin yaşanmasına neden olur
Yukarıdaki tesirlerin neden olduğu bileşen serotonindir, nizamlı ve doğal yoldan alınan proteinler serotonin daha da uygun çalışmasını sağlarken protein destekleri ise tam aykırısı serotonin yapısını bozmaktadır.

Protein Desteği Konusunda Öneriler

Öncelikle doğal yoldan elde edebileceğimiz protein seçeneklerini değerlendirmeliyiz, bilhassa de kimi besinlerde yüksek oranda protein bulunmaktadır ve hepsi farklı farklı özelliklere sahiptir. Tavuk, balık, kırmızı et, süt, mercimek, fasulye üzere seçenekleri kıymetlendirebilir ve bu formda daha sağlıklı yaşayabilirsiniz. Protein destekleri konusunda şayet çok muhtaçlık duyduğunuzu hissediyorsanız, uzman bir doktordan yardım almadan katiyen kullanmamanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?