Vücut Geliştirmeye Erken Yaşta Başlayanlar İçin Antrenman Programı

Vücut Geliştirmeye Erken Yaşta Başlayanlar İçin Antrenman Programı

Vücut Geliştirmeye Erken Yaşta Başlayanlar İçin Antrenman Programı
Body yapmak ve vücut geliştirme için kemik yapısının güçlenmesi ve vücudun kendini bulmaya çalıştığı dönemin sonlanması gerekmektedir. Çok ileriki yaşlara ertelenecek çalışmalar içinde geç kalınma ihtimali düşünülmeli ve buna göre adımlar atılmalıdır. Profesyonel Vücut Geliştirme çalışmaları için en erken dönem 14 yaş civarıdır , burada dikkat etmeniz gereken ayrıntı profesyonel vücut geliştime terimidir yoksa vücut geliştirmeye 10 yaşında da başlanabilir tabi ki belirli ağırlıklar ve hareketlerle işin profesyonel kısmı ayri bir kategoridir. Bu yaşlarda yapılabilecek vücut çalışmaları kişiye fayda sağlayabilecektir.

Dikkat etmesi gerekilen en önemli konuda beslenme ile vücudun yeterli derecede desteklenmesidir.
Öğünler için rota belirlenmeli ve buna göre beslenme şekli oluşturulmalıdır. Harcanacak kalori ile alınacak kalori arasında denge sağlanabilmeli ve kemik yapısı güçlendirilmelidir.

Yapılması gereken çok yağlı olanlarından kaçınarak, şu grup besinden yeterince almaktır;
Yumurta- balık- peynir- meyve- sebze- et- süt- meyve suyu- badem- ceviz- gıda takviyesi
Vücut Geliştirmeye erken yaşta başlamak ilerisi için faydalı olacaktır. Çünkü 20 yaştan sonra yeterli çalışıp , beslenilmesi 1 yıl içerisinde ortalama olarak 500 gram kas dokusu kaybedebilmektedir. 60 yaş ve üstü ise bu kas kaybı iki katına çıkmaktadır.

Vücut Geliştirmeye yeni başlayacak ve erken yaşta olan insanlar için beslenme programı önemli olacak ve ilk etapta çok yoğun çalışma içerinse girilmeyecektir. Ağırlık çalışmaları, kardiyo çalışmaları, antrenmanlar bu dozda ayarlanıp vücudun alışma süreci için zamana ihtiyaç olacaktır.
Yapılacak olan ağırlık çalışmaları belirli bir aşama kaydettikten sonra, kendi vücut ağırlığını çalışmak şeklinde olabilecektir. Sistemli olmak ve haftalık programlar oluşturmak sonrasında ritim artacak ve istenilen kaslı görüntüyü kazanmak için orta seviyeli hareketlere geçilebilecektir.

Vücut Geliştirme ye yeni başlayanlar için örnek egzersizler şunlar olabilecektir;
Şınav çekmek
Mekik çekmek
Barfiks
Adım açma
Squat
Hafif ağırlık çalışmaları
Yoğun olmayan kardiyo çalışmalar
Antrenmanlardan önce muhakkak 5–10 dakika ısınmak gereklidir. Alışma sürecinde hafif ağırlıklardan başlayıp sonrasında yükseltilmelidir. Sıkılmamak adına egzersiz programlarında değişkenlik yapmak iyi gelebilir. Egzersiz yaparken ve sonrasında bol su tüketilmelidir. Makinelerle çalışmaları yürütmek yeni başlayanlar için en ideal olanıdır.
Nefes tutmaktan kaçınmak gereklidir ve nefesi iyi kontrol edebiliyor olmak mühimdir, ayrıca beslenmeye önem verilerek takviye ürünlerle vücut desteklenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?