Miyom Nedir? Kimlerde Görülür?

Miyom Nedir? Kimlerde Görülür?

Miyom; rahim ağzı yahut rahim içinde görülen düzgün huylu tümörlerdir. Miyomlar rahim dokularından gelişerek 1-15 cm ortasında olabilirler. Pembe yakın bir rengi olan miyomların yuvarlak bir yapısı vardır. Miyom daha çok 35-45 yaş ortasındaki bayanlarda görülür. Ergenlik devrinde ve menopoz devrinde görülme olasılıkları hayli düşüktür. Miyomlar düzgün huylu olsalar da makus huylu olan miyomlarda bulunabilir.

Miyom belirtileri nelerdir ve teşhisi nasıl yapılır?

Miyomlar jinekolojik muayene sonrası tespit edilirler. Miyomlar muhakkak bir büyüklüğe ulaştıklarında yahut kanama olduğunda belirlenebilirler. Bunun dışında olağan bir muayene sırasında miyomların görülmesi mümkün olmayabilir. Birçok miyom belirti göstermediği için tedavide gerektirmez. Miyomun belirtileri ise şunlardır:

• Adet devrinde yaşanan uzun vadeli ve şiddetli kanama,
• Karın ve rahim bölgesinde yaşanan büyüme,
• Karın, sırt ve bacak ağrıları,
• Cinsel bağ sırasında ağrı yaşanması,
• Sık sık idrara çıkma,
• Miyomların kalın bağırsağa baskı yapması sonucu gaz ve kabızlık yaşanması,

Miyomların teşhisi konulduktan sonra uygun tedavi sistemine başlamak için miyomların durumu izlenir. Östrojen homonun tesiri ile miyomlar büyürler. Bu nedenle de menopoz devrinde östrojen hormonu salgılanmadığı için miyomların büyümesi durur. Lakin daha büyük olan miyomlar menopoz devrinde de büyümeye devam edebilir bu durumda da ameliyat ile bu miyomlar alınabilir. Ameliyattan sonrada miyomların oluşması devam edebilir. Bu nedenle de kişi nizamlı olarak denetim olmalı ve miyomların gelişme durumu izlenmelidir. Gerekirse miyomların büyümemesi için ilaç tedavisi uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?