Mükemmelliyetçi ebevyn olmak

özet

MÜKEMMELLİYETÇİ EBEVYN OLMAK

Kişiliğin gelişiminde küçük yaşta ebeveynlerden görülen öğrenmeler çok tesirli olabilmektedir. Mükemmeliyetçi ebeveynler çocuklarına bunu öğretirler ve bu durum fark edilmediği ya da değiştirilmek istenmediği sürece nesiller uzunluğu devam eder.

Günümüzde çok süratli yayılan toplumsal medya ebeveynliği ve bunun getirdiği ebeveyn rekabeti bu durumu ne yazık ki arttırmakta. Şahsî gelişimini en üst seviyede tutmak isteyen ebeveynler çocuklarının en tatlı ve güzel hallerini reklam olarak kullanmaktalar. Toplumsal medyanın öteki bahislerinde olduğu üzere ebeveynlik konusunda da bir gösterişi bulunmakta. Bu durumun güzel yanları olduğu üzere (çocukların gelişim özelliklerini öğrenme, çocuklarla nasıl irtibat kurulması gerektiğini öğrenme) makus yanları da epeyce fazla.

Çocuğunuzu oburlarının çocukları ile karşılaştırırsanız onlara çok büyük bir yük yüklersiniz. Sizin sevginizi hak etmek için öteki çocuklar üzere olmaları gerektiğini, yanılgı yapmamaları gerektiğini, her işte başarılı olmaları gerektiğini dolaylı yollarla onlara öğretirsiniz. Bu çok beklentiler onlara kaldırabileceklerinden fazla bir yük yüklemektir. Münasebetiyle çocukluk çağı travmaları ya da ruhsal bozukluklarına sebep olabilir. Onlara davranışlarınızla ne anlattığınızı güzel ölçmelisiniz.

Bu hususta ne yapacağınızı tam olarak bilemiyorsanız bir uzmandan yardım almak en düzgün sistem olacaktır.

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: