Ayak Burkulmasında Yapılması Gerekenler?

Ayak Burkulmasında Yapılması Gerekenler?

  • Ayağınızı dinlendirmek
  • Ayağın üstüne basmamak
  • Ayağınızı yüksekte tutmak
  • Buz Tedavisi uygulamak
  • Ayak bileğinde morluk var ise doktora görünmekte fayda var.
  • Doktora gitme şansınız yok ise şişlik inene kadar bekleyiniz.
  • Koltuk değneği kullanmak
  • Basit buz Tedavisi uygulamak.

Ayak Burkulması Nedir?

Genellikle spor travmalarıdır. Spor yaparken kullanılan yanlış ayakkabı, bayanların yüksek topuklu ayakkabı kullanması dikkat edilmeyen merdiven ve yollar sonucu her insanın başına gelen burkulmalardır. Ayak bileğinin zorlanması sonucu her iki yandan hasar alıp çıkması ve burkulması durumudur.

Bağlarınız kemiği kemiğe bağlayan eklemlerinizi yerinde tutan bantlardır. Burkulma bağın yaralanması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bağ kısmi yada büsbütün yırtılmış olabilir. Ayak bileğinin burkulması en çok görülen durumlardan biridir. Bilek, başparmak ve dizde tıpkı biçim yaygındır. Burkulan Bağlar şişer ve ağrı meydana getirir. Genel olarak ağrı ve şişlik ne kadar büyükse şiddet o kadar fazladır.

Derece 1= burkulma hafiftir, bağların gerilmesine neden olur.

Derece 2= Bağlar kısmen yırtılmıştır, gerilme şiddetli olabilir.

Derece 3= Bağlar büsbütün yırtılır, ayak istikrarsız olur.

Ayak tüm kemik ve eklemi taşıdığından ötürü burkulma riski yüksektir. Ayak burkulması bazen ise çok azdır.

Ayak Burkulmasında Tedavi Nasıl Olur?

Ayak burkulması çok hafif yani birinci derece ise bağlarda rastgele bir kopma kelam konusu değildir. Lakin esneme ve ödem meydana gelir. Bunun Tedavisinde ise hastaya bandaj sarılır. İstirahat edilmesi ve yürümemesi söylenir. Ayak bileğini üst kaldırarak bu biçimde dinlenilmesini söyler. Bu uygulandığında ayağın şişmesi engellenir. Tıpkı anda buz uygulamasına devam edilmelidir.

İkinci derecede Bağlar artık kısmi olara ziyan görür ve yırtılır. Muayene sonucu ayak bileğinde gevşeklik olur. Kısmi olarak alçı uygulaması uygulanabilir. Bunun nedeni hastanın bileğinin hareketsiz kalarak süratli bir biçimde güzelleşmesidir. Ayrıyeten ağrı kesici ilaçlar da verilir. Şayet hasta yeterli dinlenirse hasta 4 hafta İle 6 hafta ortasında düzgünleşir.

Üçüncü derecede ise bağ artık kopmuş olur ve kendi kendine güzelleşemez. Bu durumda kopan bağın tamir edilmesi gerekecektir. Öteki yerden bağ nakli yapmak gerekebilir. Bağ büsbütün koptuğu İçin ameliyattan sonra güzelleşme süreci uzun sürecektir.

Burkulma durumlarda kendiniz müdehale etmek yerine size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
İyi günler dileriz. Sağlıklı günler ve sağlıcakla kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?