Aşırı Terlemenin Nedenleri Nedir?

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nedir?

Çok terlemenin altında yatan nedenleri yeterli araştırmak gerekir. Bu sorunun altında büyük 7 neden olduğu söylenir. Terleme bedenin ısı istikrarını sağlar. Lakin kimilerinde bu öbür bireylere oran İle fazla olunca ister istemez hayat kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Kimi iç hastalıklarda terlemeye neden olmaktadır. Bu sorun gerilimden heyecandan bir çok nedenden kaynaklanıyordur. Terlemenin altında yayan nedenin âlâ araştırılıp denetim altına alınması gerekmektedir.

Obezler ve Çok Kilolular Çok Terler

Vücudun ısı istikrarını sağlayan terleme istem dışı gerçekleşen bir olaydır. İnsan bedeninde 2-3 milyon ter bezi bulunmaktadır. Bayanlarda ter bezi daha fazladır. Fakat erkeklerde ter bezi daha çok faal çalışır. Terin içinde bulunan unsurlar kokunun çıkmasına ve oluşmasına neden olur. Çok terleme çoğunluk olarak el ve ayakta olabileceği üzere bedenin öbür tüm yerlerinde de meydana gelebilir. Gençlerdeki terleme ise toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Lokal bölgelerde oluşan terlemeler şahısların toplumsal hayatlarını çok etkilemektedir. Çok obezler olağan insanlara nazaran daha çok terlerler.

Aşırı Terlemenin Sebepleri Nelerdir?

1- Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklar
2- Tiroit bezlerinin çok çalışması
3- Metabolizma suratının artması
4- Bazı kalp rahatsızlıkları
5- Akciğer rahatsızlıkları
6- Düşük kan şekeri
7- Kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası
8- Omurga etrafında oluşan tümörler
9- Aşırı terleme tüberküloz üzere hastalıkların belirtisi olabilir.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıldır?

Ani şeker ve tansiyon düşmesi sıcak çarpması üzere durumlarda görülen çok terleme sıkıntısıdır. Ayrıyeten çok alkol kullanımı İle çok kafein kullanımı terlemenin Nedenleri ortasında sayılmaktadır. Uykuda çok terleme sorunu yaşarken ateş ve nefes darlığı var ise uzman bir tabibe görünmekte fayda vardır. Çok terlemenin bir kronik hastalık olup olmadığını anlamak İçin birkaç test yapılmalıdır. Terlemeyi azaltmak İçin daima olarak deodorantlar kullanılmalıdır.

Doktorunuza başvurmadan bilmediğiniz ilaçları kullanmayınız. Doktorunuza danışarak ondam dayanak alarak ilaç kullanımı sağlamalısınız. Rastgele bir durumda ise size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

İyi günler dileriz. Sağlıklı günler ve sağlıcakla kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?