Ayak Terlemesi Nedir?

Ayak Terlemesi Nedir?

Çok ayak terlemesi çoğunluk ile ayak tabanında beliren bir terlemedir. Yalnızca ayaklarda oluşabileceği üzere sıklıkla ellerde, koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile meydana da gelebilir.
Ayak terlemesi sorun oluşturmayacak ölçüde olduğu sürece sağlıklı ve gerekli bir durumdur. Lakin, kimi şahısların ayakları doğal olarak başkalarından daha çok terler, fakat bu durum onlarda rastgele bir hastalık ya da rahatsızlığa neden olmaz. Ergenlik, gebelik ve menopoz üzere olaylar değişiklikler ayak terlemesini de artırabilir. Bütün gün ayakta duran şahıslar ayaklarının daha çok terlediğini fark edebilir.

AYAK TERLEMESİNİN NEDENLERİ

Ergenlerde ve genellikle 40 yaşın altındaki şahıslarda, ayak terlemesi muhtemelen bedendeki değişmiş olan hormon seviyeleri tarafından tetiklenen baya çok etkin ter depolarından kaynaklanır. Ayak tabanlarındaki (ve el avuçlarındaki) ter bezlerinin genellikle hislere karşılık vermesiyle hem zihinsel hem de duygusal gerilim bilinen bir nedendir.
Ayak terlemesi sorunu (avuç içi ve koltuk altı ve yüz / baş derisi ile birlikte) simetrik durma eğilimindedir. Tam sebebi bilinmemektedir, lakin temel olarak çok etkin ter depolarından kaynaklanmaktadır. Kimi durumlarda, hatta genetik olabilir.
Mümkün olan öbür sebepler ortasında, bazen yapısal bir sorunun neden olduğu, ayağın yorgun ya da bitmiş olduğu için, örneğin ayaklarınızı tüm gün akşama kadar ayakta tuttuğunuzda, ayak üzerindeki gerilimi sayılabilir.

AYAK TERLEMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Basit bir günlük ayak hijyeni çoğunluk ile terli ayaklarla baş etmede tesirlidir. Bu, ayaklarınızı anti-bakteriyel hijyenik olan sabunla yıkamak, krem uygulamak ve / yahut emici bir ayak tozu üzere eserler kullanmak ve her gün tıpkı ayakkabıyı giymemek formunda değişebilir.
Çorap giymek de bilhassa yün, pamuk yahut yün / pamuk karışımı üzere nemi emen kokuya neden olmayan temel olarak kabul edilir. Ek olarak, çıkarılabilir iç tabanlık ve koku giderici tesiri olan ilaçlı tabanlık, yada koku giderici olan spreyler çok fazla teri çektiği için tavsiye edilebilir.
Ayaklarınızın nefes almasına yardımcı olan deriden ve düzgün yapılmış ayakkabılar kullanılması ayak sıhhati ve hijyeni açısından çok kıymetlidir.
Yaz aylarında sandaletler yahut terlik üzere eserler ayaklarınızın nefes almasına imkan sağlar.
Çok terli ayakları kurutmaya yardımcı olması için duş yahut banyo yaptıktan çabucak sonra parmak ortalarını bir çoğumuzun bildiği tuvalet ispirtosu ile silin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?