Testosteron nedir?

özet

Testosteron erkeklerde en değerli androjendir (erkek cinsiyet hormonu), olağan üreme ve cinsel fonksiyon için gereklidir. Testosteron, penis ve testislerin gelişimi üzere ergenlik sırasında meydana gelen fizikî değişiklikler ve erkeksi bir fizik üzere yetişkin erkeklere mahsus özellikler için değerlidir. Testosteron ayrıyeten sperm üretimi için de elzemdir. Testosteron genel sıhhat için de kıymetlidir. Kemiklerin ve kasların büyümesine yardımcı olur, ruh halini ve libidoyu (cinsel dürtü) tesirler. Bir ölçü testosteron kadınlık hormonu olan östrojene dönüşür ve bu erkeklerde kemik sıhhati için gereklidir. Testosteron temel olarak testislerde üretilir. Adrenal bezler tarafından az ölçüde testosteron da sentezlenir.

Androjen (veya testosteron) eksikliği nedir?

Androjen yahut testosteron eksikliği, bedenin olağan çalışması için kâfi testosteronu üretememesidir. Hayatı tehdit eden bir sorun olmasa da androjen eksikliği ömür kalitenizi olumsuz etkileyebilir.
Androjen eksikliği ne kadar yaygın?

Testosteron üretimi yaşlanmayla birlikte azalır. Çalışmalar, testosteronda yılda% 1'lik bir azalma olduğunu bildirdi. Androjen eksikliği sıklığı yaşla birlikte artar; 40 ila 49 yaş ortası erkeklerde %0,1'den, 50 ila 59 yaş ortası erkeklerde %0,6'ya, 60 ila 69 yaş ortası erkeklerde %3,2'ye ve 70 ila 79 yaş ortası erkeklerde %5,1'e yükselecektir. Obezite ve kronik (şeker, tansiyon kalp hast.) tıbbi meseleleri olanlarda testosteron düzeylerinde daha fazla düşüş izlenir.

Androjen eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Cinsel belirtiler
 Azalmış libido
 Erektil disfonksiyon
 Spontan/sabah ereksiyonlarında azalma

Fiziksel belirtiler

 Aktivitede azalma
 Yürüme zorluğu > 1 km
 Azaltılmış esneme

Ruhsal belirtiler
 Düşük ruh hali/ruh hali sapması
 Motivasyonun azalması
 Tükenmişlik

Androjen eksikliği nasıl teşhis edilir?

Kapsamlı bir tıbbi kıymetlendirme ve hormon düzeylerini ölçmek için (farklı günlerde sabahları alınan) en az iki kan örneğinin alınmasını içerir. Teşhis, farklı tedavi gerektiren başka sıhhat problemlerinden kaynaklanabileceğinden, sadece semptomlara dayanmamalıdır. Androjen eksikliği teşhisi, sadece kan testleri olağandan daha düşük bir testosteron düzeyi gösterdiğinde doğrulanır.

Androjen eksikliği nasıl tedavi edilir?
Androjen eksikliği testosteron tedavisi ile tedavi edilir; bu, kandaki testosteron seviyelerini olağana döndüren dozlarda dışardan testosteron verilmesi manasına gelir. Sistemli idman, kilo verme, kas kütlesinin arttırılması, kronik hastalıkların faal tedavisi ve sağlıklı diyet daha güzel testosteron seviyeleri için gereklidir.

Testosteron tedavisinin ana formları nelerdir?
Testosteron tedavisi için enjeksiyon, jel, krem, yama ve tablet formları mevcuttur.

Testosteron tedavisinin yan tesirleri nelerdir?
Yan tesir genelde beklenmez zira testosteron tedavisi, testosteron düzeylerini olağana döndürmeyi gayeler. Bununla birlikte, testosteron tedavisi prostat bezinin büyümesini artırabilir ve bu da düzgün huylu prostat büyümesi semptomlarını (daha sık idrara çıkma gereksinimi gibi) daha makus hale getirebilir. Tedavi ile kür edilemeyen prostat yahut göğüs kanseri durumunda, tümörün büyümesine neden olabileceği telaşıyla testosteron tedavisi kullanılmaz. Pıhtılaşma bozuklukları olması da kontrendikasyonlar ortasındadır. Tedavi başlamadan evvel ve tedavi sırasında tabip denetimi elzemdir. Denetim altında son derece muteber tedaviler olmakla birlikte, denetimsiz kullanımda önemli ziyanlar verebilir.

Bitkisel eserler androjen eksikliğinde yarar sağlar mı?
Testosteron üzere hareket edebilen ve kas gücünü ve libidoyu attıran, internette pazarlanan birçok bitkisel eser vardır. Fakat bedende testosteronun yerini alabilecek ve androjen eksikliğini tedavi etmek için kullanılabilecek bilinen rastgele bir bitkisel eser yoktur.

Testosteron tedavisi çocuk sahibi olmamı tesirler mi?
Yakın gelecekte baba olmak isteyen bir erkeğe testosteron tedavisi verilmemelidir. Yerine bedenden testosteron sentezini uyaran ve sperm imalini etkilemeyen hormon tedavileri önermekteyiz.

Androjen eksikliğini önlemek için rastgele bir şey yapabilir miyim?
 Sağlıklı beslenme
 Nizamlı spor, yaşa nazaran kâfi kas kütlesi
 Öteki kronik hastalıkların denetim altında tutulması
 Hekim denetimi dışında ve gereksiz yere hormon-testosteron ve steroid kullanılmaması
 Gerilimden kaçınmak

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: