Genital siğil nedir? nasıl oluşur?

özet

Siğil, HPV virüsünün kişiyi enfekte etmesiyle oluşur. HPV, temas yoluyla yayılan bir virüstür. Ciltten cilde geçebildiği her yolla bulaşabilir. En sık bulaş yolu cinsel münasebettir. Cinsel etkin bireylerin neredeyse tamamı hayatlarının bir devrinde bu virüsle karşılaşır. Virüs, birçok şahısta hiçbir belirti göstermeden vakitle bizatihi yok olur. Lakin kimi bireylerde siğil oluşumuna yol açabilir. Birtakım bireyler hiçbir belirti göstermeyebilir ve partnerine bu virüsü bulaştırabilir.

Genital siğil için risk faktörleri nelerdir?
Birtakım risk faktörleri HPV ile müsabaka ihtimalini artırır. Bunlar:
 Birden çok partnerle korunmasız cinsel ilişki
 Genital siğil dışında bir cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olmak
 Erken yaşta cinsel olarak etkin hale gelmek
 Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara sahip olmak

HPV enfeksiyonu, genital siğil dışında hangi hastalıklara yol açar?
HPV ile enfekte olan şahıslar ekseriyetle birkaç yıl içerisinde bu virüsten kurtulur. Lakin virüs, beden içinde varlığını devam ettirerek çeşitli sorunlara neden olabilir. Erkeklerde, bilhassa sünnetsiz bireylerde penis kanserine neden olabilir. Bayanlarda ise serviks kanseri için risk faktörüdür. Bu nedenle 30 yaş üstü bayanlarda her yıl smear testi ile tarama yapılmalıdır.

Genital siğil oluşumunu önlemek mümkün müdür?
Birtakım HPV cinsleri kanser yaparken kimileri yalnızca siğil yapar. Kanser oluşumunu engelleyen aşılar olduğu üzere hem kanser hem siğili engelleyen aşılar da mevcuttur. Aşılamanın etkin cinsel ömür başlamadan yapılması daha tesirli muhafaza sağlar. Kız ve erkek çocuklarının 9 yaşından sonra HPV aşısı olması önerilir. 45 yaşına kadar tesiri azalsa da yapılması yarar sağlar. Bunun dışında ilgi sırasında kondom kullanımı bulaşı azaltır. En değerli korunma prosedürlerinden biri mevcut siğillerin tedavisinin yapılmasıdır. Vakit ayırmama, önemsememe yahut utanma üzere durumlar ile siğillerin tedavisinin geciktirilmesi, hem şahısta hem de partnerinde yayılımı arttırır. Bu da hastalığın ilerlemesine ve tedaviden sonra tekrarlama mümkünlüğünün artmasına yol açar.

Genital siğil tedavisi nasıldır?

Tedavi siğillerin krem ile, lazerle yakılarak, dondurularak, cerrahi kesi yapılarak ya da elektrokoterle yok edilmesidir. Bazen bu tedaviler kombine edilebilir. Siğil olmayan bireyde ek bir tedavi yoktur. HPV viral bir hastalıktır ve bedende saklanabilir, orta ara tekrarlayan siğillere neden olabilir.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: