Peyronie hastalığı nedir?

özet

Peyronie hastalığı, peniste kavisli ve ağrılı ereksiyonlara neden olan fibröz skar dokusundan kaynaklanan olağandışı yara düzgünleşme durumudur. Birçok durumda, penisin kıvrıldığı noktada sert bir yumru hissedilebilir. Sertleşmiş alan, olağan genişlemeyi önler ve ereksiyon halindeki penisin boyutunu ve biçimini tesirler.

Peyronie hastalığında çoklukla iki basamak vardır:
Etkin faz: ereksiyonda ağrının olduğu ve hastalığın başlangıcını temsil eden evredir. Peniste hafif eğriliğe neden olabilir. Çoklukla 6-12 ay sürer.
Stabil faz: ağrı azalır lakin eğrilik etkin fazın sonuna yanlışsız artar ve artık kronik haliyle bu fazda değişmeden kalır.

Peyronie hastalığı ne kadar yaygındır?
Birden fazla vakit erkekler sorunu fark etmedikleri, doktora görünmekten çok utandıkları yahut semptomlar hafif olduğundan yardım aramadıkları için tam olarak sıklığı bilinmemektedir. Erektil disfonksiyon ve diyabetli hastalarda daha yüksek oranlarda görülmekle birlikte, toplumda % 1-20 ortasında görülmektedir.

Peyronie hastalığına ne sebep olur?
Peyronie hastalığının nedenleri net değildir, fakat tekrarlayan mikrovasküler yaralanma yahut travma sonrasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Erektil dokudaki yırtılma, olağan olarak güzelleşmeyen bir enflamatuar plağa (skar dokusu) yol açar. Ekseriyetle bu tıp bir yaralanma şişmeye neden olur ve kendi kendine düzgünleşir. Bağışıklık sistemi yahut diyabetle ilgili evvelce var olan bir sorun, neden birtakım erkeklerin kolay bir penis yaralanmasından sonra PH geliştirdiğini, oburlarının ise yaralanmayı atlattığını açıklayabilir. PH çoklukla ergenlik çağından sonra erkekleri tesirler, fakat en yaygın yaş kümesi 45 ile 60 yaş ortasındadır.

Peyronie hastalığı nasıl teşhis edilir?
Bir cinsel sıhhat uzmanı, tıbbi geçmişe ve fizik muayeneye dayanarak kolaylıkla Peyronie'yi teşhis edebilir. Fakat tabibin penisin ne kadar eğildiğini anlaması için penisin erekte olması gerekir. Hastanedeyken ereksiyon olmaktan çekinen hastalar, konutta erekte haldeki penisinin fotoğrafını çekebilir ve geldiğinde tabibine gösterebilir. Penis erekte haldeyken eğriliğin görülmesi tedavi ve cerrahi gereklilikte operasyonun tipinin belirlenmesi için elzemdir.

Peyronie hastalığı nasıl tedavi edilir?
Peyronie hastalığı çoklukla eğriliğin ciddiyetine, var olan iltihaplanma derecesine, cinsel ilgide yaşanan zorluğa ve hastayı ne kadar rahatsız ettiğine bağlı olarak yönetilir. Dikkatli bekleme- Eğrilik fazla değilse ve ağrı hafifse ve ağrı kesicilerle kolay kolay geçiyorsa, hasta bekleyip eğriliğin kötüleşip kötüleşmediğini izleyebilir. İlaç tedavisi- ilaçların mevcudiyetine bağlı olarak anti inflamatuar, E vitamini, kolşisin, potasyum paraaminobenzoaat verilmesini içerir. Bu ilaçlar eğriliği azaltabilir yahut azaltmayabilir, fakat plaktaki iltihaplanmada rahatlama sağlar. Plak içi enjeksiyon- verapamil-PRP-Collagenase of Clostridium histolyticum aralıklı enjeksiyonlar ile kullanılır. Cerrahi- eğriliğin düzeltilmesi (kavernöz tabakası)/Nesbit cerrahisi/LUE prosedürü/penil
implantlar, penisin eğriliğine ve erektil işleve bağlı olarak. Uzun müddettir devam eden peyronie hastalığı olan ve stabil bir eğriliği olan hastalarda cerrahi çoklukla en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir. Şok dalgası tedavisi- bu terapi yeni, non-invaziv, ağrısız ve hafif eğriliği olan hastalar için yararlıdır.

Peyronie Hastalığında Cerrahi Ne Vakit Yapılır?
Eğrilik fazla değil ve bağlantıya pürüz olmuyorsa evvel P-Shot tedavisi uyguluyoruz. P-Shot, hastanın kendi kanındaki güzelleştirme ve büyüme faktörlerini enjekte edilebilir bir tedaviye ağırlaştırır. Hekiminiz tarafından plak dokusuna uygulanır. Ereksiyonda ağrının devam etmesi, eğriliğin alakaya mani olması, sertleşme sorunu oluşması ve bireyde dert bozukluğu gelişmesi üzere şikayetler ameliyat planlamayı gerektirir. Penisin plak oluşumu görülen tarafının karşı tarafına dikişlerle büzme (plikasyon) süreci yapılarak penis düzeltilir. Eğrilik fazla ise plaklar çıkarılır, oluşan boşluğa hayvanlardan hazırlanan damar ve
deri greftleri, yamaları nakledilir. Peniste sertleşme sorunu var ise penis protezi yerleştirilir.

Tedavi muvaffakiyet oranı %80 üzerindedir. Her hastalıkta olduğu üzere Peyronie’de de şahsa özel tedaviler uygulamaktayız. Muayene ve tetkikler sonucunda size tedavi seçenekleri sunulacaktır.

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: