Stresten Kurtulma Yolları nelerdir ?

Haftasonu görülen baş ağrısı stresli olma durumunun gizli işaretlerindendir. Stresli olduğumuzda bunu her zaman belirgin biçimde hissetmeyiz ama vücudum farklı yerlerden bize sinyaller verir. Ani bir şekilde migren yaratabilir. Uykunun kalitesi bozulur ve uykusuzluk çekilebilir. Stresin kadınlardaki en belirgin belirtisi korkunç adet düzensizlikleridir. Adet sancısı ve döngü bozukluğu görülür. Daha fazla gergin ve sinirli olunur. sempatik sinir sistemi aktivitesini azaltarak yatıştırabilir. Ağrılı ağız, boğaz ve çevresi ağrıları görülebilir. Genellikle uyku sırasında görülen bu alanlardaki ağrı geceleri rahatsız edicidir ve stres belirtisi olabilir.

Diş ve ağız bakımı ve kontrolü yaptırın. Rüyalar da bir işarettir. Kötü ve karmaşık rüyalar görmek ve uyandığınızda bunun etkisinden kurtulamamak stresin göstergesidir. Yatmadan önce kafein ve alkol almaktan kaçının iyi uyku alışkanlıkları edinin. Diş eti kanamaları da diğer bir belirtidir. Stresli olmanın periodontal hastalık riski daha yüksektir. Kronik bağışıklık sistemini bozabilir ve bakterilen diş eti iltihabına ve zedelenmesine yol açabilir. Stres hormonu kortizol seviyelerini yükseltir. Uzun saatler çalışıyorsanız masanızda diş fırçası bulundurun dişlerinize özen gösterin.

Egzersiz yapmak da uyku sırasında dişlerin korunmasına yardımcıdır. Inflamasyona yol açabilecek kadar ciddi boyutta ciltte gelişigüzel görünen sivilceler de stres belirtisidir. Cildi kurutan etkili ve salisilik etkili losyonlar kullanın, dermatoloğa görünün. Özellikle menopoz döneminde ve adet dönemlerinde çikolata başta olmak üzere tatlıya duyulan özlem ve istek de bir belirtidir. Kaşıntılı deri kronik kaşıntılı durumlarda streste iki kat daha fazladır. Rahatsız edici bir kaşıntı stresle ilişkili olabilir. Dermatit, egzama, sedef gibi deri hastalıkları yoğun gerginlik sonucu olabilir. Var olan alerjinin kötüleşmesi de söz konusu olabilir. Alerjisi olanlarda gergin olduklarında yapılan test sonrası belirtilerin daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Anksiyete ve stres, baş ağrısı, sırt ağrısı, uykusuzluk, mide sorunlarına da yol açar. Karın ağrısı da şiddetli biçimde seyredebilir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: