Açlık Hissettiren Yiyecekler Nelerdir?

Kendinizi sürekli yemek yemek isterken buluyorsanız muhtemelen açlık hissettiren yiyecekler tüketiyorsunuz demektir. Sık sık acıkmak, kan şekerini dalgalandırarak kısa sürede acıkmanıza neden olan yiyecekler nedeniyle olur. Sürekli acıktığınız için gün içinde fazla kalori alırsınız. Bu da kilo artışına neden olur. Sağlıklı olmayan, rafine şeker ve rafine karbonhidrat içeren yiyecekler kısa süreli bir tokluk sağlar. Bu yiyeceklerin ortak özelliği ise yüksek kalorili olmalarıdır. Kısa süreli olarak sizi doygun hissettirse de bir süre sonra tekrar açlık hissetmeye başlarsınız. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek istiyorsanız açlık hissettiren yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır.

açlık hissettiren

Peki açlık hissettiren yiyecekler nelerdir?

Rafine şeker içeren yiyecekler

Rafine şeker, sağlık açısından son derece sakıncalıdır. Hem yüksek kalorili hem de kan şekeri dengesizliği yaratan bu yiyecekleri beslenme listenizden çıkarmanız gerekir. Rafine şekerli yiyecekler, iştahınızı da açar ve böylece daha çok yeme isteği oluşur. Basit şeker içeren yiyecekler tüketirseniz kilo vermeniz güçleşir. Sık sık acıkmak, diyet yapmayı da zor hale getirir. Basit şekerli yiyeceklerin kan şekerini ani bir şekilde düşürme etkisi vardır. Kan şekeri düşüklüğü ise tekrar tekrar şekerli yiyecek tüketme isteğini tetikler. Uzmanların yaptığı çalışmalara göre basit şeker bağımlılık yapmaktadır. Bu nedenle şeker tüketme isteğinin arkası kesilmez. Eğer sağlıklı beslenmek veya fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız basit şeker içeren ve açlık hissettiren yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanızda fayda vardır.

açlık hissettiren

Meyve suları

Meyve suyu tüketmenin sağlıklı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Sağlıklı olan meyvelerden elde edilmiş olsalar da aslında meyve suları sağlıklı besin kategorisinde yer almaz. Meyvelerde bulunan lif miktarı meyve sularında çok azdır. Suyu sıkılan meyvelerin en çok şekeri kalır. Bu da meyve suyu tükettikten sonra ani şeker düşmelerine sebep olur. Şeker düşmesi sık sık acıkmanızla sonuçlanır. Meyvelerin suyunun sıkılmasıyla elde edilen su, meyvenin kendisinden çok daha az vitamin içerir. Bu açıdan meyveleri direkt olarak tüketmek çok daha fazla vitamin ve mineraller almayı sağlar. Meyve suyu tüketmek isterseniz birçok katkı maddesi kullanılarak üretilmiş hazır meyve sularından uzak durmanızda fayda vardır. Bunun yerine kendiniz suyunu sıkarak lif oranı yüksek olan posasıyla birlikte tüketirseniz çok daha sağlıklı bir içecek içmiş olursunuz.

Rafine makarna ve ekmek

Makarna ve rafine un içeren ekmekler basit karbonhidrat içeren yiyecekler kategorisinde yer almaktadır. Bu yiyecekler çok az miktarda lif içerdiği için kısa süreli tokluk sağlar. Tıpkı rafine şeker içeren yiyecekler gibi rafine un içeren yiyecekler de kan şekerinin ani dalgalanmalarına sebep olmaktadır. Makarna ya da ekmek tercihinizi tam tahıllı unlar ile yapılmış versiyonlarından yapmanız sağlığınız açısından çok daha faydalıdır. Tam tahıl ürünleri daha fazla lif içerdiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar ve böylece sık sık acıkma sorununuz ortadan kalkmış olur.

açlık hissettiren

Diyetinize sağlıklı yiyecekler ekleyin.

Açlık hissettiren yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyecekler tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, baklagiller ve kuru yemişler hem besleyici hem doyurucu hem de lezzetlidir. Mümkün olduğunca doğal ve katkısız yiyecekler tüketerek sık sık acıkma sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaynak:Diyetio.com

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: