Tam Tahıllı Ekmek Cidden Faydalımı ?

Normal beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tavsiye edilir. Tam tahıllı ekmeğin normal ekmeğe göre birinci avantajı daha fazla lif içermesidir.

Bir dilim beyaz ekmek 1,4 gram lif içerirken, bir dilim tam tahıllı ekmekte bu oran 2,6 gramdır. Daha fazla lifin ilk etkisi, daha az ekmek yemenin kişinin daha uzun süre tok hissetmesini sağlamasıdır.

Ayrıca sindirime katkıda bulunarak bağırsak hareketlerini düzenler. Tam buğday unu, tam bAuğday ekmeği yapmak için kullanılır.

Yani ayrıştırılacak bölüm yok. Ancak beyaz ekmek pişirmek öyle değil. Ekmek yapılırken buğday kepeği ve ruşeymi ayrılır.

Buğdayın çekirdek kısmına verilen isimdir. Buğday ağırlığının sadece %2,5'unu oluşturur. Çok fazla lif var. Bu kısım buğdayın en dış kısmıdır.

Kepek, buğday kabuğu olarak bilinir ve buğdayın %15'ini oluşturur. Buğdayın çoğuna verilen addır. Ortalama buğdayın %80'ini oluşturur.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: