Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ve İnanılmaz Özellikleri

Çinko, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biridir. Çinko birçok besinde doğal olarak bulunur ve ihtiyacınız olan çinkoyu bu besinlerden alabilirsiniz. Vücudunuzun çinko ihtiyacını karşılamak için çinko açısından zengin besinler tüketmeniz önemlidir.

 Çinko, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kadar ihtiyacı olan önemli bir mineraldir. Diyet çinko, bağışıklık sisteminin büyümesinde, gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Hücre metabolizmasında da yer alan çinko, enzimlerin aktivitesi için gerekli bir mineraldir.

Sağlıklı bir insanın vücudunda 2-3 gram çinko bulunur. Balık, istiridye, karides, buğday tohumu, et, ayçiçeği, kabak çekirdeği, ceviz, badem, süt ve yumurta çinko içeriği en yüksek besinlerdir. Günlük beslenme listenize çinko içeren besinleri belirli oranlarda eklemeniz gerekir.

Sağlıklı bir insanın vücudunda yaklaşık 2 ila 3 gram oluşturan çinko, hayvan ve bitkilerden alınan besin kaynaklarından gelir. Tek bir öğün yaklaşık 80 gram kırmızı et günlük çinko ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilir. İnsan vücudu için çok önemli bir mineral olan çinko, hücre gelişimi ve çoğalmasında önemli rol oynar.

Enfeksiyona karşı korunma ve bağırsak fonksiyonunun düzenlenmesi gibi önemli fonksiyonlarda da aktif rol oynar. Çinko eksikliği enfeksiyon riskini artırır. Çinko eksikliği, değişmiş bağırsak fonksiyonu, anemi ve otoimmün hastalıkların önünü açan bir durumdur.

Çinko yönünden zengin besinlerle beslenme programı oluşturmak da önemlidir. Kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri ve baklagiller, özellikle yulaf, kinoa ve fındık çinko içeriği yüksektir ve diyetinizde yer alması gerekir. Çinko alımının 15 mg olması gerektiğini vurgularlar. Günde yeterlidir. Çocukluk, yaşlılık, hamilelik ve emzirme döneminde çinko ihtiyacının arttığını da vurguluyor.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: