1 ayda 3 kilo vermek için neler yapılmalı ?

Kilo vermek için ilk adım beyin ve sindirim sistemi arasındaki mesajları dengelemektir, ama bunu stres olmadan ve gıda miktarını aşırı azaltmadan yapmak gerekir. Kilo kaybı sadece bu dengenin sonucudur, birincil amacı değil. Size önerdiğimiz usul iradenizi zorlayacak bir usul olmadığından kalıcı olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bizi takip edin…

İlk önce aşırı kilolu olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için en yaygın ölçüm Beden Kitle İndeksidir. Bu, bel çevresi ölçümüdür. Ama eğer erkeklerde bel çevresi 94-102 cm ve kadınlarda 80-88 cm-den fazlaysa bu zaman bu kilolarınızda fazlalığın olması anlamına gelir. Bu da size hem estetik, hem de en önemlisi sağlık bakımından çok büyük tehlikeler yarata bilir.

Mutfakta sizi formda tutacak 9 ipucu

Makarna, pirinç ve patates pişirme süresini kısaltın

Makarna ve pirinci fazla pişirmeden, patatesi de ezilene ve çok yumuşak olana kadar pişmesini beklemeden altını kapatın. Böylece yutuldukları zaman kana daha yavaş geliyor, metabolizma yavaşlamasına neden olan gıdaların glisemik indekslerini düşürür. Ve eğer yeni patatesleri buharda veya sobada pişiriyorsanız, onları kabukları ile birlikte yemeniz öneriliyor. Büyük miktarda lif içerdiğinden zayıflama etkisi garantilidir.

ÇİKOLATA

Onu lifli besinlerle yiyin ki, sindirdiğiniz zaman daha az şeker sindiresiniz.

 

Zeytinyağı ve tereyağı yerine light (yağsız) süt ürünleri kullanın

Salata, risotto, makarna için soslarda yoğurt ya da süzme peynir kullanmanız tavsiye ediliyor. Bir çorba kaşığı duru yağda 100 kalori, 10 gr tereyağında 75, bir yemek kaşığı yağsız yoğurt da yaklaşık 7, bir kaşık kaymak da 15 ve bir kaşık süzme peynirde 10 kalori vardır.

Yemeklerinizin doyurucu gücünü artırırınız

Sebzeleri yemekten önce değil, yemekle birlikte kullanın: tokluk endeksi yarım tabak sebze ve az yağlı peynir karışımlı soslu makarna ile sebzeli salatadır.

Her zaman ekmek, makarna ve pilava protein gıda ekleyin

Az yağlı yoğurt ya da süzme peyniri tatlılar için tercih edin. Beyaz et, balık, yumurta, az yağlı peynir ve baklagilleri ekmek, makarna, pirinç, arpa vb. ile kullanın. Bu şekilde tokluk hissinizi artırarak sindirdiğiniz gıdaların glisemik indeksini sabit tutarsınız.

Kızartma yapmayı öğrenin

Yağ miktarı yarıya indirin ve ona eşit miktarda su ekleyin.

Tek bir tabakta servis yapın

Birinci, ikinci ve ilave yemek sunulmasından kaçının: onları polenta, balık ve sebze; kuskus, nohut ve sebzeler; sebze ve haşlanmış pirinç vb parçaları ile sote tavukgöğsü gibi eşsiz yemekler ile değiştirebilirsiniz.

Tatlılar için her zaman bir protein esaslı besinler kullanın

Süzme peynir, yoğurt veya kaymak kan şekeri yükselmelerini önlemek ve tokluk hissini artırmak için kullanılır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: