Diyet sürecinde kilo vermeye engel 5 gıda

Kilo verememek günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Bireyin genetik yapısı, hareketsiz hayat sürdürmesi ve makûs beslenme alışkanlıkları ömür kalitesini etkileyerek hem mental hem fizikî olarak bireyi olumsuz etkiliyor. ''Diyet'' sözü birinci akla geldiğinde düşük kalori alımını anımsatabilir. Lakin sanılanın tersine alınan kalorinin metabolizma suratınıza uygun olmasının yanı sıra gün içerisinde tüketilen besinlerin içerikleri ve hangi sıklıkla tüketildiği de ehemmiyet taşıyor.

Kızarmış gıdalar

Et, balık, tavuk, patates üzere kızartılmış besinler yanma sürecine maruz kalır ve trans yağları oluşturur. Bu yağlarla hazırlanan besinler kandaki kolestrol düzeyini olumsuz istikamette tesirler. En çok cips, fast food üzere hazır yahut paketli besinlerde karşımıza çıkar. Makus kolestrolü arttırarak birçok hastalığın oluşumuna sebep olan kızartılmış besinler, içerdiği doymuş yağ sayesinde kilo vermeyi yavaşlatır. Tip 2 diyabete yakalanan ve kilo vermede en çok zorlanan küme olarak bilinen insülin direncine sahip bireylerin besin tüketim kaydında daima kızarmış besin tükettiğine rastlanılmıştır. Kilo verme sürecinizi hızlandırmak ismine kızartma yerine ızgara/ fırında/ haşlama üzere sağlıklı pişirme yollarını kullanabilirsiniz.

Beyaz un

Beyaz un ve beyaz unla yapılan; pasta, kek çörek, beyaz ekmek üzere lif içeriği düşük besinler kan şekeri düzensizliklerine neden olur. Bu da çok çabuk acıkılmasına, açlık ataklarımızın oluşmasına ve gün içerisinde çok daha fazla kalori alımına neden olur. Rafine sürecine maruz kalan un karbonhidrat ve nişasta açısından güçlü bir besin . Lif, mineral ve vitamin bakımından yoksul olan un süratli sindirime uğradığı için açlık hissinin oluşma sürecini hızlandırıyor. Bununla bir arada oluşan açlık durumu kilo verme sürecini malesef yavaşlatıyor. Günlük beslenmemizde çavdar, tam buğday, tam tahıl, kepek yahut yulaf unlarını tercih ederek kilo verme sürecimize takviye olabiliriz.

Tuz

Günlük alınması gerekenden fazla tuz tüketimi bedende sodyum istikrarını bozarak dokular ortasında su tutulmasına ve buna bağlı ödem oluşumuna neden olur. Bozulan sodyum istikrarı bedenin kalsiyum fonksiyonlarını engelleyerek yağ yakım sürecinde yavaşlamalar olmasına yol açar. Ödem artışına bağlı olarak tartıda olduğunuzdan fazla çıkmanız ise ruhsal olarak sizi gerilime sokar. Bu yüzden kilo verme sürecine yardımcı olmak ismine günlük alınan tuz ölçüsü sonlandırılmalı ve yüksek tuz içeriğine sahip olan şarküteri eserleri, turşu, konserve ve salamura usulü besinlerin tüketimi sonlandırılmalıdır.

Şeker

Şekerin fazlası bedenimizde karaciğer tarafından yağ olarak depolanmaktadır. Ülkü bel ölçüsünün üzerinde olan ve göbek bölgesinde yağlanma olarak bilinen elma beden tipli bireylerin fazla şeker tükettiği yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Fruktoz ve glukozdan oluşan bu yapı bedenimizin muhtaçlığı olan sağlıklı besin kıymetlerini içermez. Fazla şeker tüketimi insülin salınımını arttırdığından bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Bu yüzden günlük beslenmemizde kolay şeker alımından kaçınmalı bunun yerine kompleks karbonhidrat kaynaklarından faydalanmalıyız.

Asitli içecekler

Gazlı içeceklerin içerisinde bulunan şeker, insülin salgılanmasını arttırır ve kan şekerinde düzensizliklere yol açar. Gün içerisinde asitli içecekler çok tüketildiğinde bireyde halsizlik, süratli acıkma, daha fazla şekerli ve gazlı içecek tüketme isteği ve tatlı isteklerini denetim edememe üzere meseleler görülmeye başlanır. Asitli içecekler yüksek dozda fruktoz ve glukoz şurupları içerdiklerinden kalp hastalıkları, diyabet üzere metabolik rahatsızlıklara davetiye çıkartır. Asitli içeceklerin şişelerinde bulunan Bisfenol A (BPA unsuru ) reçineyle çevrilidir ve bu unsur bedenin iç salgı bezlerine ziyan verir. Bedenin metabolik işleyişini bozarak kilo vermeyi engelleyen bariyerleri oluşturur. Bu süreçte maden suyu, ayran, şekersiz konut imali limonata üzere içecek tercihlerini benimseyerek asitli içecekleri hayatımızdan çıkarabiliriz.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: