Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öncelikli olarak yağ bezelerinin tanımının yapılmasında fayda olacaktır.

Yağ Bezesi Nedir?

Tıp dilinde lipom olarak isimlendirilen yağ bezeleri, vücutta herhangi bir alanda meydana gelen içi yağ ile dolu ve genel itibariyle küçük yapıda tümöre benzeyen oluşumlardır. Çeşitli boyutlarda meydana gelebilen yağ bezelerinin etrafı kapsül ile çevrilidir. Sarı, beyaz renklerde gözle görülebilir şekildedir. Yetişkinlik çağlarında hemen her yaşta yağ oluşumu meydana gelebilirken, çocuklarda Bu sorunun görülme sıklığı oldukça düşük rakamlarda seyretmektedir. Vücudun gözle görülebilen bölümlerinde bulunan yağ bezeleri görsel açıdan bireyi rahatsız etmesi sebebiyle genel itibari ile istenmeyen bir durum olarak bilinir. Bu bezelerin evde sıkılması, iğne ile içinin boşaltılması gibi uygulamalar hem enfeksiyon riskini oluşturmakta hem de yağ bezesinin olduğu bölgede iz kalmasına neden olmaktadır.

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Yağ bezelerinin en çok karakteristik özellikleri bezenin gelişmiş olduğu dokuda meydana gelen şişlik olmasıdır. Bu şişlik, yavaş ve süreklilik arz eden bir şekilde gelişim gösterdiği bölgelerinde oluşan yağ bezeleri, genel itibariyle toplu iğne başı kadar küçük olmaktadır.

Yağ Bezesi Sebepleri Nelerdir?

  • Obezite durumuna göre meydana gelen yağ bezeleri
  • Karaciğer hastalıkları
  • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı sonrasında meydana gelen yağ bezeleri oluşumu
  • Yaşın ilerlemesi
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenme
  • Metabolik rahatsızlıklar
  • Cildin darbe alması
  • Genetik yatkınlık
  • Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri

Yağ Bezesi Tanısı

Göz ile görülebilen yağ bezeleri Doktorlar aracılığı ile sadece fiziksel muayene ile tespit edilebilir. Yağ kistleri, genel itibari ile yuvarlak bir yapıya sahip olup ortasında bir nokta bulunan ve etrafı kızarıklık ve görünümündedir.

Yağ bezesinin birçok çeşidinde deri altında bulunan yağ kitlesi elle bastırıldığında yer değiştirme özelliği göstermektedir. Yağ bezesinin oluştuğu bölgeye göre değişebilmekle beraber lipomlar genel itibariyle yumuşak bir yapıya sahiptir. Muayene esnasında bastırıldığında şekil değişikliğine dahi uğrayabilecek şekildedir. Daha büyük ve sert yapılı olan yağ bezelerinin teşhisinde benzer görünümlü farklı hastalıklarla karşılaştırılması açısından ultrasonografik görüntüleme ile tanısının konulmasında fayda vardır.

Yağ bezesi problemi ile karşılaşan bireylerin hiç vakit kaybetmeden başta dahiliye ve iç hastalıkları olmak üzere cildiye doktoruna derhal başvurmaları gerekir.

 

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: