Saçkıran Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Saçkıran nedir, neden olur ve tedavisi var mıdır?

Saçkıran hastalığı (Alopesi Areata) saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun diğer tüylü bölgelerinde kıl kaybına neden olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık en çok saçlı deride ortaya çıkmaktadır. Saçlı deri üzerinde yama gibi ya da madeni para büyüklüğünde saçsız kalmış kısımlar görülür. Bu şekilde saçsız kalan kısımlar bir ya da daha fazla sayıda olabilmektedir. Saçkıran hastalığı, nadir olarak görülse de tüm saçlı deride kıl kaybına sebep olabilmektedir. Ayrıca bu hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesine de sebep olabilir.

Saçkıran hastalığı en fazla çocuk ve genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalananların %60’ı 20 yaşın altındadır. Saçkıran hastalığında %10-20 oranında aile öyküsü bulunabilir. Hastalık çoğu zaman kendiliğinden iyileşmektedir.

Saçkıran hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, stres ve bağışıklık sistemi problemlerinin saçkıran hastalığında önemli rol üstlendiği düşünülür. Saçkıran rahatsızlığı olan kişilerde tiroit bezi problemleri ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Fakat bu rahatsızlıklar saçkıran hastalığının sebebi değildir, sadece rahatsızlığı şiddetlendiren etkenlerdir.

Saçkıran hastalığı genel olarak iyileşme ile sonuçlanır. Saçkıran hastalığı ortaya çıktıktan sonra hastaların %30'u 6 ay içinde,  %50'si 1 sene içinde iyileşebilmektedir.

Erken yaşta başlayan ve yaygın saç dökülmesi olan kişilerde, saçkıran hastalığının iyileşmesi diğer hastalarla kıyaslandığında daha zor olabilir.

Saçkıran hastası kişilerin %15-20’ sinde tırnak bozuklukları görülebilir. Tırnakta oluşan kalınlaşma, tırnak yüzeyindeki çukur ve çizgiler bu tırnak bozukluklarından birkaçıdır... Saçkıran hastalığında oluşan tırnak bozuklukları hastalık sürecinin şiddetli geçeceğinin bir göstergesidir.

Saçkıran hastaları için uygulanan rutin bir laboratuvar testi yoktur. Fakat özellikle çocuklarda tiroit testi yapılması tavsiye edilmektedir..

Saçkıran Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Yiyecekler, içecekler ya da solunum yoluyla herhangi bir bulaşma sendromuna rastlanmamıştır.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran hastalığının tedavisinde öncelikle stres, bağışıklık sistemi zayıflığı ve vitamin eksikliği gibi etkenler ortadan kaldırılmalıdır. İlerlemeye meyilli ya da uzun süreli rahatsızlıklarda kortizon tedavisi tavsiye edilmektedir. Kortizon tedavisi, saçsız olan bölgeye sulandırılmış kortizonun lokal enjeksiyonu ya da mezoterapi yöntemiyle prokain enjeksiyonları veya kalçadan enjeksiyonlar şeklinde yapılabilmektedir. Son zamanlarda UV kabin uygulamaları da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: