KELLİK BELİRTİLERİ

KELLİK BELİRTİLERİ

Şayet saçlarınız, başınızın zirve kısımlarında süratlice dökülüyorsa, bu kelliğin başlangıç simgesi olabilir. İncelen ve zayıf düşen saçlar da kellik başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Genel olarak, saç dökülmesinde, yerine gelmeyen saç kısımlarında hafif tüylenmeler gözlenir.

Kellik sebepleri saç dökülmesi, neye neden olduğuna bağlı olarak pek çok farklı halde meydana çıkabilir. Birdenbire yahut kademeli olarak kendisini göstererek ortaya çıkabilir. Yalnızca baş derisini ya da tüm bedeninizi etkileyebilir. Kimi saç dökülmesi çeşitleri süreksiz, başkaları ise kalıcıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi

En çok görülen saç kaybı sebebidir. Bir rahatsızlık değildir. Çok sayıda uygulanabilecek tedavi yolu, ilaçlarla durdurulabilen ve birtakım olaylarda tedavi edilebilen bu pozisyon; köktencilik olarak saç ekim olayı ile kati olarak çözülebilir.

Saçkıran (Alopesi Areata)

Bu tip saç kayıplarında düzgün halde yüzeyli, para büyüklüğünde ya da daha geniş yuvarlak yama hali kel alanlar vardır. Bazen tüm saç ve beden kıllarında kayıp meydana gelebilir. Her yaşta insan da görülebilir. Daha çok hudut ve gerilim nedeniyle oluşan bu vaziyet çocukluk yaşlarında meydana gelen otoimmün kısaca bağışıklık sistemini alakadar eden hastalıklarlar da bağlantılı olabilir.

Kansızlık (Anemi)

En çok demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık sebebiyle saçlar dökülür. B12 ve Folik asit eksiklikleri sebebiyle oluşan anemilerde saç dökülmesi görülür. Tespit edilen eksiklik yerine yerleşince saç dökülmesi de düzelicektir.

Tiroid hastalıkları

Fazla (hipertroidi) ve çok az çalışan tiroid (hipotroidi) saç kayıplarına neden olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuar da yapılacak olan testleri ile araştırılabilir. Hastalığın tedavisinin çabucak akabinde saç dökülmesi de düzelir.

Saçlı deriyi tutan hastalıklar

Mantar hastalıkları ve likenpilanopilaris diye isimlendirdiğimiz çeşitli saçlı deriyi tutan hastalıklar saçlar da dökülmelere sebebiyet verir.

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon hastalıkları:

Saçların dinlenme fazına girip dökülmesine sebep olabilir. Kalıcı bir yitik yoktur fakat hastalık güzelleştikten bir vakit sonra saçlar eski haline aslında dönecektir.

Doğum sonrası:

Gebelik vakti boyunca saçlar gelişme kademesindedir; münasebetiyle saçlarda dökülme durmaya başlar, saçlar gürleşir.
Doğum akabinde saçlar dinlenme fazına girerler ve bu kısımda saçlarda ağır bir dökülme meydana gelir. Bu vaziyet doğum sonrası 10 ay ile 1.5 yıla kadar devam eder ve büsbütün organik bir süreçtir saçlar tekrardan eskisi üzere sıhhatine kavuşacaktır. Bu periyot dayanak tedavi usulleri ile çok daha sağlıklı atlatılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?