Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

İstenmeyen tüyler genel olarak sadece kadınların yaşadığı bir problemmiş gibi düşünülse de, kadın-erkek herkesin problemidir. Farklı yöntemler kullanılarak istenmeyen tüylere çözüm aranmakta olup, lazer epilasyon da bu yöntemlerden biridir. Lazer epilasyon son zamanların en popüler yöntemi olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir..

Lazer epilasyon ülkemizde ve diğer ülkelerde oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem hakkında en çok merak edilen, lazerin kanser riskinin olup olmadığıdır. Koltuk altı bölgesindeki lenf bezlerinin etkilenmesi, en çok tartışılan konulardan biridir.

Epilasyon için geliştirilen lazer dalga boyu, düşünüldüğü gibi derideki tüm katmanları geçmemekte ve belli bir sınırda kalmaktadır. Yani lenf bezlerine ulaşamamaktadır.  Sadece deri içindeki kıl kökünü yok etmektedir.

Lazer epilasyonda en nemli konu, lazer uygulanan bölgedeki lezyonların tanımlanması sürecidir. Eğer riskli bir lezyonun olduğu bölgeye lazer uygulanırsa işte o zaman kanser oluşumuna neden olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı lazer epilasyonu,  deriyi iyi tanıyan bir dermatoloji uzmanına yaptırmanızın önemi çok büyüktür. Önemli konulardan biri de, bazı hastalarda tekrarlanan seanslara rağmen sonuç alınamamasıdır.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken konu, hastanın kıllanma probleminin nedeninin tam olarak araştırılmasıdır. Kıllanma probleminde  çok fazla sebep olabildiğinden, mutlaka uzman bir dermatoloğa başvurulmalı ve gereken tetkikler uygulanmalıdır. Kesin teşhis konulduktan sonra lazer epilasyona geçilip geçilmeyeceğine karar verilmesi gerekir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: