Kadınların Yüksek Riskli Davranışlara Maruz Kalması

Kadınların Yüksek Riskli Davranışlara Maruz Kalması

Kadınların Yüksek Riskli Davranışlara Maruz Kalması

Kadınların sadece fiziksel ya da psikolojik sağlıklarının doğal süreç içerisinde bozulması değil aynı zamanda toplumsal manada yüksek riskli davranışlara maruz kalmasının da oldukça yaygın olduğu görülmektedir. Bu durum ataerkil toplum düzeni ile de oldukça alakalıdır. Kadınların toplumsal manada ikinci planda kaldığı ülkelerde kadınlara karşı yapılan saldırıların da daha yüksek olduğu fark edilmektedir.

Kadına Karşı Şiddet

Kadına karşı şiddet toplumsal olarak en çok yaralandığımız hususlardandır. Farklı birçok bahane gösterilerek kadına psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanmaktadır. Kadınların maruz kaldıkları sorunların aşılması ve güvenliklerinin sağlanması için kadına karşı şiddete dair devletin önlem alması gerekmektedir. Kadın hakları konusunda atılan adımlar ile beraber kadınların sağlıklarını tehdit edecek davranışların yaygınlığının azalacağı tahmin edilmektedir.

Kadına Bir Alternatif Yol Sunmak

Kadına bir alternatif yol sunarak büyük ölçüde sorunun çözülebileceği düşünülmektedir. Örneğin psikolojik sağlığı riske atacak bir muamele gördüğü anda parçası olduğu evlilikten kurtulması için devletim imkanlar vermesi gerekir. Devletin verdiği imkanlara da kadınların ilgi göstermesi ve ayrılacak cesareti bulmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?