Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinal kuruluk bayanlarda çok sık görülmeyen ancak görüldüğünde ciddi cinsel problemleri beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Hastalığın asıl nedeni vücuttaki östrojen hormonunun az salgılanmasından kaynaklanır. Günlük hayatta rahatsız edici olan bu rahatsızlık ilişki sırasında çok daha rahatsız edici bir sorundur.

Genellikle menepoz dönemi olanlarda daha sık rastlanır. Ancak gençlerde de görülebilen bir hastalıktır. Hastalığın asıl kaynağı östrojen hormonun az salgılanması olduğuna göre lokal östrojen takviyesi ile kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak sadece kuruluk değil ateş basması ve çarpıntısı olan bayanlar için ise cilde yapıştırılan flasterler ya da ağız yoluyla alınabilen haplarla da bu hastalık rahatlatılabilir. Sorun sadece vajinal kuruluk ise fitil şeklinde uygulanan ya da vajinal kremler ile kolay bir şekilde uygulanabilir. Cinsel ilişki sırasında bir kuruluk oluşması sözkonusu ise bu durumun çözümü biraz daha zordur. En sık görülen nedenlerden biri yeterince uyarılmamaktır. Bu durumda eşinizle ya da partnerinizle bir doktor konsültasyonuna katılmalısınız.

Ancak kısa vadeli bir çözüm olmayacağından biraz daha sabırlı davranmak durumunda olacaksınız. Bu süreçte vajinal kayganlaşmayı sağlamak için reçetesizde satın alabileceğiniz kayganlaştırıcı jeller var ayrıca kayganlaştırıcı özelliği olan prezervatiflerde yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?