Aile Planlaması ve Kadın Sağlığı

Aile Planlaması ve Kadın Sağlığı

Aile planlaması dünya nüfusunun kaynak yetersizliği sebebi ile büyük bir çıkmaza girmesini engelleyecek nadir yöntemlerdendir. Planlamanın yapılma sürecinde bazı devletler kanuni sınırlandırmalar getirtmektedir. Bir diğer taraftan da bazı ülkelerin nüfusun genç olmasını sağlamak amacı ile çocuk sahibi olmayı teşvik ettiği fark edilmektedir. Her iki durumda da kadınların aile planlamasının ana öznesi olduğu fark edilmektedir. Kadın sağlığı ile alakalı olan konularda gebelik ve çocuk sahibi olmak isteyip istememe hususunun yarıştırılması mümkün değildir.

Kadının Rızası

Çocuk sahibi olma sürecinin kadınlar için psikolojik olarak yıpratıcı geçmemesi adına kadının bu gebeliğe razı olması gerekmektedir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için ülkelerde farklı prosedürler uygulanmaktadır. Bunun hemen öncesinde istenmeyen gebeliklerin engellenmesi için korunma önlemlerinin yaygınlaştırılmasının önemi bir kere daha hatırlatılmalıdır.

Aile Planlamasında Sağlık Ocaklarının Rolü

Aile planlaması ve çocuk sahibi olma konusu ile alakalı kesinlikle sağlık ocaklarının aktif rol üstlenmesi gerekmektedir. Sağlık ocaklarının kişilere en sorunsuz şekilde erişim sağlayabilecek ve kadınlar ile yakın teması kurabilecek noktada olması memnun etmektedir.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: