Doğum Öncesi Bakım Süreci

Doğum Öncesi Bakım Süreci

Kadınların genel sağlığı ile alakalı en çok sorun yaşadıkları dönemlerin başında gebelik süreci gelmektedir. Gebeliğin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak getirdiği yüklerin yanı sıra gerekli olan bakımın alınamaması da büyük sıkıntı meydana getirmektedir. Bu aşamada gelişmiş ülkelerde büyük oranda gebelikten kaynaklanan sorunların aşıldığı fark edilmektedir. Hem gebe kalma kararı sürecinde hem de doğrum sonrası süreçte kadınların gerekli olan desteği alması için tüm önlemler alınmaktadır.

Doğum Öncesi Bakım Nedir?

Kadın bedeninin gebelik için hazır hale gelmesi olarak da tanımlanabilmektedir. Gerekli vitamin ve minerallerden yoksun olan bedenlerde bu aşamada büyük sorunlar meydana gelebilmektedir. Sorun hem bebeklerin sağlığına hem de gebelik sürecinin çok daha sorunlu geçmesine neden olmaktadır.

Doğum Sonrası Bakım

Kadınların lohusalık süreçlerinde genel sağlıklarına büyük önem vermeleri gerekir. Bu aşamada özellikle genel sağlığın psikolojik boyutunun sıkıntılı bir duruma geldiği görülmektedir. Kadınların doğum sonrası bakım sürecinde düzenli olarak terapilere gitmesi ve en önemlisi de sosyal hayata karışması iyileşme döneminin anahtarlarındandır.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: