Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır? sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur. Sizlere bu yazımız da diş fırçalama tekniğini kısaca anlatacağız. Dişleri düzenli fırçalamak dişleri korumak ve çürükleri önlemek açısından en etkili yoldur. Bunun için öncelikle doğru fırça seçimi ve doğru diş fırçalama yöntemini bilmek ve uygulamak gerekir. Dişler için en uygun fırça naylon ve orta sertlikte olan fırçalardır. Fırçanın ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve en arkada ki dişlere rahatça ulaşabilmesi için fırçanın çok büyük olmaması gerekir. Uygun fırçadan sonra, dişlerin en az günde iki kere düzenli fırçalanması lazımdır. Diş macunu ağıza verdiği aroma ve güzel his nedeniyle diş fırçalamayı kolaylaştıran bir etkendir. Diş parlatma tozları ise diş hekimi önerisi dışında kullanılmaması gereken bir maddedir. Aşırı kullanımı diş sağlığını zararlı yönde etkiler.

 

Diş fırçalanırken şunlara dikkat edilmeli:

– Diş fırçası 45 derecelik açıyla tutulur ve diş eti hizasından ağız boşluğuna doğru dairesel hareketlerler dişler fırçalanmaya başlar. Dış yüzeyden başlayan fırçalama yumuşak hareketlerle olmalı. Yumuşak ve dairesel hareketlerle ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

– İç yüzeylerde aynı şekilde fırçalanır. Fırça eğik tutulur ve diş fırçası diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

– Ardından dişlerin çiğneme yüzeyleri fırçalanır. Fırça eğik tutulur ve diş fırçası ileri geri hareket ettirilir.

Diş fırçası kişiye özel olmalı başkaları tarafından asla kullanılmamalıdır. Diş fırçaları en geç altı ay içinde yenilenmelidir.  Dilerseniz Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?  yazımızıda okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?