20 Diş Ameliyatından Sonra İltihaplanma

20 Diş Ameliyatından Sonra İltihaplanma

20 diş ameliyatından sonra iltihaplanma bazı durumlarda görülmektedir. Bunun için 20 yaş dişi hakkında ve ameliyatı ile ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yazının devamında bu hususlardan bahsedilmiş. Okuyup öğrenebilirsiniz.

Sürekli dişlerin ağızda yerini alma dönemi 12 yaşında 2, büyük azıların sürmesiyle birlikte sona erer. Bununla beraber 20 yaş civarında 3 büyük azı çene kavsinin sonunda yerini alır. Bu beklenilen ve ideal olan durumdur. Ancak yirmi yaş dişleri söz konusu olduğunda, pek çok varyasyon gözlenebilir. Bunlar yirmi yaş dişinin çene kemiği içinde tamamen gömük kalması (tam gömük), diş kavsinin elverdiği oranda bir kısmının sürmesi (yarı gömüklük) yahut pozisyonu bozuk (diş kavsi dışında) sürmesi gibi durumlardır.

20 yaş dişi çekim nedenleri:
Özelikle tam ve yarım gömülü kaldığında bir kiste ya da iltihaplanmaya neden olabilirler. Sürme sırasında diğer dişleri öne doğru iterek dişlerde eğrilme ve çarpılmalara yol açabilirler.

Gömük ya da yarı gömük kaldığı durumlarda önündeki büyük azı dişinin köküne zarar verebilir. Bu bölgede çürük ve dişeti problemlerine neden olabilirler.
Çene kavsinin en gerisinde bulunması nedeniyle zaman zaman çene ekleminde sorunlara yol açabilir. Çene açıldığında tıkırtı ve eklemde ağrı şikayetlerine neden olabilir.
Çene kavsinin en gerisinde yer almasından dolayı yirmi yaş dişlerinin temizliği çoğu zaman oldukça güç olmakta, hatta hastaların büyük bir kısmı bu dişlerin etrafını hiç temizleyememektedirler. Düzenli olarak temizlenemediğinden çevresinde taş birikimi olmakta, bu durum ağız kokusuna ve dişeti şikayetlerine yol açmaktadır.

Operasyon ve sonrası :
20 yaş dişi çekimi lokal anestezi ile ve steril şartlar altında yapılır. Çekim sırasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Çekim sonrasında çekim bölgesine dışarıdan buz uygulanır, eğer gerekli ise ağrı kesici kullanılır. Çekimin durumuna göre icap ederse antibiyotik takviyesi gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?