Arı sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütünün Faydaları Nelerdir?

Arısütü insanlar için özel bir üründür. İnsan hayatı üzerinde önemli etkileri olan arı sütü, insanın bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir besin maddesidir. Yapılan araştırmalara göre, arı sütü ile beslenen kraliçe arı 3-4 yıl yaşar, ancak daha az süt, daha çok polen alan işçi arılar sadece 5 ay yaşarlar. Ayrıca yine işçi arılarla aynı genetik yapıda olmasına rağmen, ana arının ömür uzunluğunun yanında, büyüklüğü, üretkenliği, üreme özelliği, fazla enerjisinin yine kraliçe arının aldığı arı sütünden kaynaklanıyor. İşte arısütünün sırrını ve faydasını bu örnek iyi açıklamakta.

Yine arı ürünleri ve arı sütünle tedaviler uygulanmakta. Arı ürünlerinin kullanıldığı tedavi yöntemine apiterapi denmekte. Fakat Türkiye’de bu konuyla ilgilenen dernek ya da bir sağlık kuruluşu yok. Gelişmiş ülkelerde ise konuyla ilgili pek çok çalışma yapılmakta.

Gelişmiş ülkelerde bu tip çalışmalar yüzyıllar öncesine dayanmakta. Arı sütünün insan sağlığı açısından önemine ve bir çok alanda kullanılması konusunda çalışmalar 1950 yıllarda başlamıştır. Arı sütünün üretimi ve kalite kontrolünde mühim aşamalar elde edilmiş ve apiterapi daha cazip hale gelmiştir. Arısütü kalitesi içeriğindeki HDA-10 oranına göre ölçülür.

Arı sütünün faydaları:
Arı sütü hücre yenileyicidir, besleyici ve nemlendirici etkisi olan arı sütü cilde ve saça iyi gelerek mucizevi etkiler yaratır. Dokuyu ve cildi yeniler, kırışıklık giderir. Yoğun antibiyotik kullanan, kemoterapi ya da radyoterapi alan hastalarda, enerjiye ihtiyacı olan sporcularda, gelişme problemi yaşayan çocuklarda destek besin olarak kullanılır. Ayırca doğum öncesi ve sonrası gebe kadınlar, bebekler, yaşlılar uygun dozajlarda arı sütü kullanırlarsa bağışıklık sistemleri güçleneceği için kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürerler.  Antioksidan özelliğe sahiptir. Kalp ve damar sistemini kuvvetlendirir.  Antidepresandır.  Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Antibakteriyeldir. Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırır. Kasları gevşetir yorgunluğu alır. Siyatik vb hastalıklara kas ağrılarına iyi gelir.

Arı sütü içeriğinde A, D, E, K, H ve B-Kompleks (9 tane B Vitamini çeşidinin hepsini) barındırır. 22 farklı esansiyel aminoasit yine arı sütünde mevcuttur. Arı sütünün, B3, niasin ve biyotin içeriğinde bulundurması, kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardımcı olur, bu yüzden diyabete iyi gelir.

Kullanımı ve saklanması
18 ay kadar saklanabilen arı sütü, buzdolabı raf ömrü, 6-8 haftadır. Arı sütü size ulaştığı andan sonra, 100-200 gr. kadar kullanacağınız miktarı ayırarak geri kalan kısmı buzluğa koyunuz. Yine ayırdığınız arı sütünü kapalı bir kaba koyup buzdolabı rafında saklayabilirsiniz. Kullandığınız arı sütü bitince, kabı yıkayarak, buzlukta duran arı sütünden yine kullanacağınız miktarda alıp, donmuş halde olan arı sütünün çözülmesini bekleyin.

Kilo problemi olanların arısütünü saf haliyle tüketmesi önerilir. Eğer yoksa bala karıştırarak alabilirsiniz. Arısütü plastik bir tatlı kaşığıyla ağza alınarak en az 2 dakika dil altında tutulur. Günde 2 defa 6′şar gram şeklinde kullanımı önerilir. Arısütü aç karına alınır ve 10 dakikadan önce hiç birşey yenmemelidir. Yeni kullanmaya başlayanlar az miktarda alarak, her gün dozu biraz daha arttırabilirler.

Yan etkisi pek görülmese de, herşeyde olduğu gibi arısütünü de aşırı tüketmemek gerekir. Aşırı kullanımda nadiren nabız yükselmesi ve başdönmesi görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?