Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer ?

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer ?

Diş ağrıları oldukça inatçı ve sinsi rahatsızlıkların başında gelir. Her ne kadar çok önemsenmese de gecemizi bize zehir edebilir. Ertesi gün ise verimli bir gün geçirmemize engel olurlar. Gün içerisinde çok ağrımamasına karşın geceleri daha sık ve şiddetli görülürler. Genelde diş hekimi bulmanın zor olduğu bu zamanlarda diş ağrılarınız için evde uygulayabileceğiniz ve sizi ertesi güne çıkarabilecek bir kaç pratik bilgi size rahat bir uykunun sırrını verecektir.

İlk akla gelen şey ağrı kesici kullanmaktır. Ağrı kesici eğer talimatlara uygun kullanılırsa ve herhangi bir alerji etkisi yaratmadan kullanılırsa diş ağrılarını geçirmede oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra ağrıyan diş bölgesinin temizlenmesi oldukça katkı sağlayacaktır. Yumuşak bir fırçalama, diş ipi yada kürdanla yiyecek artıklarını uzaklaştırmak çürükteki ağrı hissinde rahatlamaya neden olur. Bir diğer etkili yöntem ise ılık tuzlu su ile gargara yapmaktır. Ağrı kesici etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir ve saat başı uygulamak gereklidir. Çok sık başvurulan ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Hemde evde her zaman bulunan şeyler olduğu için ekstra bir uğraş gerektirmez. Tek yapmanız gereken suyu ılık bir halde tuz ile karıştırıp yutmadan gargara yapmaktır. Dikkat etmemiz gereken ayrı bir husus ise ağrılı olan taraf ile yememek ve kullanmamaktır. Çiğneme işlemi sağlam olan tarafta yapılırsa hem yiyecek artıklarının dişe kaçması önlenir hem de daha sonra oluşabilecek ağrının önüne geçilmiş olur. Buz kompresi her çeşit diş ağrısı için olmasa bile bazı ağrılarda ağrı kesici özellik gösterebilir. Ancak her ağrı için faydalı bir tedavi olduğu söylenemez. Dışardan çene üzerine yapılan aralıklı uygulama sinirlerde uyuşma etkisi yaratarak ağrının dinmesine neden olabilir.

Bu yaptıklarınızdan bir fayda göremiyorsanız artık üzerinize bir ceket alıp en yakın diş hekimine ya da diş hastanesine başvurmaktan başka çareniz kalmamış demektir.

Aspirin, kolonya, rakı ve benzeri yöntemlere kesinlikle başvurmayın. Çünkü sağlayıcı geçici rahatlamanın faturası daha pahalıya mal olacaktır. Bu tür maddeler diş etlerinde ve diğer yumuşak dokularda yanmalara ve zedelenmelere yol açacağından medikal tedavi sürecini uzatacak ve karmaşıklaştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?