Cildimize ve Kendimize Bahar Bakımı

Her ayın, her mevsimin kendine özgü özellikleri ve bizim üzerimizde yarattığı etkileşimleri  var. Tabii bunlara göre de uygulayacağımız doğal bakımlar, ürün seçimleri var. Nisan, Mayıs ayları artık baharı içimizde ve dışımızda çok yoğun hissettiğimiz vücudumuzda kan dolaşımının hızlandığı, hormon seviyelerinde artışların olduğu dönüşüm ve yenilenme  zamanları.

Bu değişime ayak uydurmak bir sonraki sıcak yaz aylarına hazırlanmak için neler yapabiliriz?

Günlük su içme oranımızı artırmalı, kendimize düzenli olarak su içme alışkanlığı kazandırmalıyız. Suyun içine atacağımız limon dilimleri, tarçın kabuğu su içme isteğimizi olumlu yönde etkileyebilir.

Sebze ve meyveyi ihmal etmeyelim, meyveleri  akşam değil gündüz saatlerinde tüketmeye dikkat edelim.

Kış boyunca soğuktan kuruyan ve matlaşan cildinizi peelingle tazeleyin.

Günlük nemlendiricinizde  mutlaka güneş koruyuculu ve daha az yağlı, hafif bir ürün tercih edin.

Banyo sonrası cildinizi bol bol nemlendirin.

Gün boyuncu enerjik olabilmek ve vücudunuzdaki toksinleri atmak için pratik doğal lezzetli karışımlar hazırlayın ve sabahları için.

1.tarif; 2 kırmızı pancar, 2 yeşil elma, 1 parca taze zencefilin ve 1 havuc ve 1 demet maydanoz suyunu sıkıp icebilirsiniz.

2.tarif; 2 taze enginar, 1 taze kereviz, 2 salatalık, 2 borokoli, 1 limon, 2 kuş konmaz meyve sıkacağından geçirerek suyunu içebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren gençlik iksiri;

Malzemeler;  3 litre su,1 kahve fincanı şeker arzu edilirse1 su bardağı cay2 cubuk tarcın

6 kakule, 1 tatlı kaşığı karanfil, 4 adet japon mantarı

Hazırlanışı ve kullanımı;  Suyun icine tum malzemeleri ekleyerek 15 dakika kaynatın. Soğuyunca suzup temiz bir kavanoza boşaltın. Serin ve karanlık bir yerde mantarı ilave ederek 7 gun bekletin. Her gun 1 kahve fincanı icin. Buzdolabında muhafaza ederek 10

gunde bir yenileyin.

Enerji veren, kan yapıcı bu aylarda yorgunluğunuzu giderecek mucize bir karışım.

Malzeme; Bal 500 gr , Arı sütü30 gr, Polen 20 gr, Zencefil 20 gr, Havlıcan 15 gr, Çörekotu 15 gr, Üzüm çekirdeği 15 gr, Havlıcan 15 gr, Propolis 15 gr

Polen, zencefil, havlucan, çörekotu, üzüm çekirdiği, havlıcan ve propolisi robotton geçirerek toz haline getirin, arısütü ve bal ekleyin, kavanozun dışını alümünyum folyoyla muhafaza ederek ışık almasını engelleyin, Buzdolabında muhafaza ederek sabah ve akşam birer çay kaşığı tüketin.

Toksinlerden arındıracak, kanı temizleyecek bir bahar çayı;

Malzeme; Ebegömeci, Rezene, Isrgan, Kuşburnu, Yeşilçay, Kantaron, Civanperçemi, Hindibağ

Yapılışı; eşit miktarlarda 1 litre kaynamış suyun içine atarak demleyin ve süzerek tüketin. Bal ve limonla tadlandırabilirsiniz.

Bu arada yaz gelip deniz mevsimi açılmadan önce yapmamız gereken bir işlem de, selülitlerinden yakınanlar için bakım ve uygulamar yapmak… Bu dönemde yağ, tuz ve asitli içecekleri mümkün olduğunca azaltın ve ara öğünlerle metabolizmanızı hızlandırın. Size yardımcı olabilecek birkaç tarif ve önerim.

Selülit Masaji

30gr susamyağı, 1 tatlı kaşığı zencefil, karıştırın selülitli bölgeye  aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın.

Selülit Kremi

Eşit miktarda, susam yağı, limon yağı, portakal yağı, kayısı yağı, biberiye yağı, melisa yağı, buğday yağı, jojoba yağı ve 1 limon suyu karıştırın, benmari usulü hafif ısıtın ve ılıkken selülitli bölgeye aşağıdan yukarıya masaj yaparak uygulayın.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: