Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Hepimiz cildimizde sağlıklı, güzel, pembemsi ve kadife bir görünüm olsun isteriz. Cildimizin yapısına bağlı olarak  içsel (hormanal –genetik)  ve dışsal (güneş) birçok sebepten oluşan lekeler, görünüm olarak bizi rahatsız eder, çözüm ararız. En çok da güneş koruyucu kullanmadığımızda, cildimizde leke oluşumlarını tetikler, var olanları ise artırır.

Nasıl giderilir? Çözümü var mıdır?

Açıkçası uzun zamanlar içinde oluşmuş lekeleri sihirli bir dokunuşla, bir tarifle, bir kremle temizlemek ve cildin görünümünü değiştirmek pek mümkün değildir. Böyle bir şeye karar verdiğimizde ilk bilmemiz gereken sabırlı, düzenli ve uygulamada istikrarlı olmanız gerektiğidir.

Kirli ve gözenekleri tıkanmış bir ciltte lekeler daha görünür olur. Bu yüzden haftada bir mutlaka peeling uygulanmalı, ayda bir cilt bakım uzmanına giderek cilde uygun bakım yaptırılmadır.

Hangi tarif etkili olur, ne zaman uygulamalı?

Bu tarifi haftada iki gün, düzenli olarak leke görünümü hafifleyip değişene kadar sadece akşamları uygulayabilirsiniz. Ovarak çıkardığınız için ciltte peeling etkisi yapacak, salatalık ve kabak suyu lekeler üzerinde etki ederek renk açılmasına yardımcı olacaktır.

Bu tarifi tüm cilt tipleri uygulayabilirler, yanma ve kızarıklık yaparsa uygulamayın.

1 adet kabak kabuğuyla rendele suyunu çıkar

1 adet salatalık rendele suyunu çıkar

1 kaşık yoğurt

1-2 damla limon suyu

2 kaşık kil (krem kıvamı alana kadar ölçüyü ayarlayabilirsiniz)

1 çay kaşığı kabartma tozu

Rendeleyip suyunu çıkardağınız kabak ve salatalığın üzerine yoğurt, kil , kabartma tozu ve birkaç damla limon suyunu ekleyin, krem kıvamına getirene kadar karıştırın, temiz cilde sürün ve 20 dakika bekletin, hafifçe ovarak cildinizden çıkarın ve ılık suyla durulayın ve cildinize uygun gece kreminizle nemlendirin.

Meyve asitleriyle leke çıkarıcı tonik

1 adet kabak kabuğuyla rendele suyunu çıkar

1 adet salatalık rendele suyunu çıkar

½ elma rendele suyunu çıkar

2 adet üzüm suyu (yoksa 2-3 damla üzüm sirkesi)

Hazırlayıp spreyli şişeye koyarak buzdolabında muhafaza edin. Bir pamuk yardımıyla lekeli bölgeye daha yoğun olarak tüm cilde sürebilirsiniz.

Özetle Lekeli Cilt Bakımında neler yapmalıyız?

Yaz kış güneş koruyuculu bir krem kullanmalıyız.

Yazın güneşten çok iyi korumalıyız.

Mutlaka haftada bir gün peeling yapmalıyız.

Tarifleri düzenli ve sürekli en az 6 ay boyunca uygulayarak cildimize iyi bakmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?