Enerji İçeceklerinin Zaraları Nelerdir?

Enerji İçeceklerinin Zaraları Nelerdir?

Bundan 21 yıl önce hayatımıza giren enerji içeceklerinin şuan dünyanın 70 den fazla ülkesinde satışı yapılıyor. Üretilmeden önceki amacı sporculara enerji verici bir içecek üretmek olan şirket, gittikçe satışlarda yükseliyor. Her gıda ürününde olduğu gibi enerji içeceklerinin zararları da tartışılıyor ve çoğu uzman tarafından tavsiye edilmiyor. Bu konuda Türkiye olmak üzere birçok ülkede enerji içeceklerinin 18 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır. Hatta bazı ülkeler satışını tamamen yasaklamıştır. İçeceğin yüksek miktarda şeker, kafein, taurin, gingseng gibi maddeler içermesi sebebiyle, hekimler tarafından günde en fazla yarım litre içilmesi tavsiyesi verilmektedir.

Enerji içeceği kullanıldıktan sonra alınan enerji spor ya da gündelik tempolu hayat aracılığı ile atılmalıdır. Enerji içeceğinin amacı dışında kullanılması kesinlikle önerilmezken kullanılması halinde kalp ve vücut fonksiyonlarına büyük ölçüde zarar verebilir. Enerji içeceklerinin zararları bunlarla da sınırlı değildir alkol ya da ilaç ile birlikte kullanımında büyük risk taşır ve kesinlikle önerilmez. Kalp ve diyabet hastalarının kullanması kesinlikle uzmanlar tarafından tavsiye edilmez ve tehlikelidir.

 

Enerji İçecekleri Çocuklar İçin Zararlı mı?

Bütün bakkal ve marketlerde satılan enerji içecekleri artık her yerde satılmaya başladı. Bu durumu gören anne ve babalar enerji içecekleri çocuklar için zararlı mı sorusuyla baş başa kalıyor. Ülkemizde de olduğu gibi 18 yaşın altına enerji içeceklerinin satılması yasaklanmıştır bunun sebebi gelişimini tamamlamayan çocukların bilinçsiz şekilde amacı dışında enerji içeceğini kullanması kalbe, vücut gelişimine ve birçok şeye zararlı olduğu içindir. Çocukların enerji içeceği kullanması kesinlikle önerilmez ve çok tehlikelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?