Oyun terapisi ve fonksiyonelliği

özet

Oyun terapisinde hedef, çoçukları içinde bulundukları gelişim periyotlarına denk düşecek duygusal ve toplumsal fonksiyonelliğini geliştirmesine dayanak olmaktır.

Oyun terapisi, çocukların baş edemediği hisleri ve yaşadığı zorlukları oyun odasında yine canlandırma yaparak üstesinden gelmeye çalıştığı ve davranışlarını düzenlemelerine, benlik algılarını açıklığa kavuşturmalarına ve sağlıklı bağlar kurmalarına yardımcı olmasını sağlayan metot ve tekniklerdir.

Erişkin terapilerinde yaşanan zorluklar konuşarak söz edilirken, çocuklar da his ve sıkıntılarını oynayarak tabir ederler.

Oyun,çocuğun kendisini tabir etmenin doğal bir aracı olduğu için çocuk gerginlik, saldırganlık, dehşet, inanç, güvensizlik , hayal kırıklığı, baş karışıklığı ve şaşkınlık üzere dert veren hislerini oyun yoluyla dışarı aktarma fırsatını yakalar.

Oyun terapisti ise çocuğun sorunlarını anlamak, onun badire veren hislerini ve tavırlarını keşfetmek ve çocuğu bunlarla yüzleştirerek tahlil getirmesine yardımcı olur.

Oyun terapisinde emel, çoçukları içinde bulundukları gelişim periyotlarına denk düşecek duygusal ve toplumsal fonksiyonelliğini geliştirmesine takviye olmaktır.

Oyun terapisinde çocuk geçmiş tecrübelerini ve hislerini oyun yoluyla yine canlandırma fırsatı bulmasından ötürü iyileştiricidir.

Terapi müddetinde, çocuk yaşadığı engellenmişliklerinden kurtulur ve içinde bulunduğu gelişim devrine kaldığı yerden devam eder.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: