Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigaranın yan etkileri, elektronik sigara zararlı mı ve elektronik sigara neden zararlı sigarayı bırakmak için elektronik sigaraya yönelenlere Sorularlasaglik.com’da elektronik sigara zararlarını açıkladık.

Tütün ve tütün ürünlerinin sağlık açısından çok zararlı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ne yazık ki alışkanlıklardan vazgeçmek ise kolay olmuyor. Sağlık açısından ciddi zararlar teşkil eden sigaradan kurtulmak için çeşitli yöntemler sunuluyor. Elektronik sigarada bunlardan bir tanesi. Fakat o da masum değil. İşte elektronik sigaranın zararları:

Elektronik sigaranın bir tedavi şekli olmadığına dikkat çeken Türk doktorlar, kesinlikle elektronik sigaranın Türkiye’ye girmemesini ve satılmamasını öneriyorlar. Türk doktorların yaptıkları açıklamalara göre elektronik sigaranın ihtiva ettiği meyve ve şeker aromalarının çocuklarda nikotin bağımlılığını daha da kolaylaştırıyor. Bir zararı olmadığı düşüncesiyle sürekli içilen elektronik sigara hem bağımlılık sebebi hem de ölüm nedenidir.

Yapılan araştırmalara göre ise elektronik sigaranın sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu kanıtlayan bir gerekçe yok. Sigarayı bırakmaya çalışmak için sigaranın diğer yöntemlerini denemek çok yanlış. Sigarayı yavaş yavaş azaltarak bırakmalı, eğer tek başınıza başarı elde edemiyorsanız mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalısınız. Elektronik sigaranın sağlığa zararları şunlardır:

  • Nikotin zehirlenmesine yol açar.
  • Bağımlılık yapar.
  • Kanser hastalıklarını tetikler.
  • Yüksek dozda bulantı, kusma, tireme, gibi yan etkileri bulunuyor.
  • Havaleye yol açar.
  • Öldürebilir.
  • Solunum yolunu daraltır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?