Diyabet nedir ? Nasıl Tedavi edilir?

Diyabet nedir ? Nasıl Tedavi edilir?

Diyabet her yaştan insanda görülebilen karbonhidrat ve yağ dengesini de etkileyen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalık genelde halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir ve kan şekerinin yüksek olduğu durumlarda görülür.

Sağlıklı bir insanda besinler yakılarak elde edilen veya karaciğerde daha önceden depolanmış olan glikoz maddesi pankreas organından salgılanan insülin hormonu tarafından hücre içine girişi sağlanır ve içine girdiği hücre tarafından yakılarak bu glikozlar enerjiye dönüştürülür. Hücrelerin etrafını saran hücre zarları seçici geçirgendirler ve her maddeyi hücre içine almazlar. Diyabet hastalığı glikozun bu hücre zarından geçememesi durumudur. Yani insülin hormonu bir nevi anahtar görevi görerek glikoz monomerlerinin hücre zarından geçişini sağlar. İnsülin hormonu eksikliğinde ise glikoz monomerleri hücre zarından geçemezler ve hücre içinde yakılarak enerjiye dönüşemezler bu durumun doğurduğu hastalığa diyabet denir.

Diyabet yani şeker hastalarının sağlıklarını korumaları için yapmaları gereken ufak tefek şeyler vardır. Bu şeyleri kısaca şöyle anlatabiliriz. Şeker hastalarının yapması gereken şeylerden biri haftada bir kez sabah ve akşam olmak üzere iki kere şekerini ölçmeleri ve bu ölçümler düzenli olarak doktoru ile paylaşmaları. Diyabet hastalarının düzenli olarak spor yapmaları sağlıkları için iyidir. Bu hastalığı taşıyan insanların aşırı kilodan sakınmaları ve kilolarını kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Günlük yemek öğünlerini asla kaçırmamalıdırlar ve iyi beslenmelidirler. Doktorun yasakladığı yiyecekler asla ve asla yenilmemelidir olabildiği kadar bu besinlerden uzak durulmalıdır. Çok fazla şekerli besinler tüketilmemelidir. Halk arasında yanlış bilinen ve bir nevi batıl inanç olan diyabete iyi gelen diye halka kakalanan besinler ve maddelerden uzak durun.

Diyabet hastalarının her an kan şekeri yükselmesi tehlikesi vardır. Bunun önüne geçebilmek için içinde çok fazla şeker barındıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve belirli bir periyot ile şekerimizi ölçmemiz gerekmektedir. Diyabet hastalığında kan şekerini dengede tutmak için sık sık ölçüm yapmak çok önemlidir. Diyabetle başa çıkmanın bir diğer yöntemi de yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmek ve doktorumuzdan zararlı olmayan besinlerin bir listesini alarak soframızı bu besinler ile hazırlamak.

Her hastalıkta olduğu gibi diyabet hastalığını da erkenden teşhis etme şansı vardır. Diyabet hastalığı olan insanlarda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve sık sık idrara çıkma görülür. Bunların dışında şeker hastalığı olan insanlarda oluşan yaraların iyileşme süresi sağlıklı bir insana göre daha uzundur. Şeker hastalığı genetiğe bağlı bir hastalıktır ailenizdeki bir bireyde bu hastalık söz konusu ise sizin bu hastalığa yakalanma riskiniz normal bir insanın yakalanma riskine göre daha fazladır. Normal bir insanda aşırı şekerli besin alınması gibi durumların dışında kalan durumlarda idrar renksizdir çünkü glikozun hepsi böbreklerde geri emilime uğrar fakat diyabetli bir insanda idrar sarı renklidir. Ayrıca diyabetli bir insanın sık sık ayağının altı yanar ve bu durum bu hastaları çok rahatsız eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?