Ateşli havale geçiren bebeğe ne yapılmalıdır ?

Ateşli havale geçiren bebeğe ne yapılmalıdır ?

Ateşli havale çocuk ve bebeklere özgü bir hastalıktır ve genellikle 3ay ile 6 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. Ateşli havale çoğunlukla ve genellikle beyni etkileyen enfeksiyonlar dışındaki enfeksiyonlardan meydana gelir. Örneğin orta kulak iltihabı, boğaz enfeksiyonu gibi. Sonuç olarak santral sinir sistemi dışında oluşan enfeksiyonlardır. Eğer beyinde bir enfeksiyon varsa bu ateşli havale değildir. Ateşli havale geçirme riski yüksek olan çocuklar:

*Ailenin geçmişinde ateşli havale hikayesi bulunuyorsa

*Çocuğun nöromotor gelişimi geri kalmışsa

*Yenidoğan sürecinde uzun müddetli hastane kalmışsa

bu tür çocuklarda ateşli havale riski daha yüksektir. Normal bebeklerde ateşli havale geçirme oranı yüzde iki ila dört arasında iken. Bu risklerden ikisi bulunan bir çocukta en az yüzde 40 oranına çıkar.

Eğer çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa neler yapmalısınız ?

*Çocuğun üzeri hemen soyulmalıdır

*Ağzında bir besin maddesi bulunuyorsa çıkartılmalıdır

*Çocuk sağ yanına yatırılmalıdır

*En yakın merkeze başvurulmalıdır.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus ise ateşli havale geçiren bir çocukta tekrar ateşli havale görülme ihtimali yüksektir. Çocuğumuzu ikinci bir ateşli havaleden korumak için neler yapmalıyız, ne tür önlemler almalıyız ?

*Çocuğun ateşi 37,5 derecenin üzerine çıktığı zaman ateş düşürücü ilacı mutlaka verilmelidir.

* Ateş 38,5 derecenin üzerine çıkarsa ateş düşürücü ilaçla beraber ortamın ısısı düşürülmelidir ve çocuğa ılık duş aldırılmalıdır.. Ateş düşürücü ilaçlar 45 dakika ila 1 saat arasında etki ettiğinden bunların yapılması önem arz eder. Ateşli havale hiçbirzaman çocukları öldürmez ya da ileriye yönelik kalıcı bir zarar vermez. Ancak annenin bu konuda bilinçlenmesi gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?