Çocuklarda oluşan kronik ishalin sebepleri nelerdir?

Çocuklarda oluşan kronik ishalin sebepleri nelerdir?

Çocuklarda kronik ishalin sebepleri:

İshal:

Günde 3’den fazla dışkılama yapılıyorsa, dışkı miktarı normalden fazla ve kıvamı sulu ise bu durum ishal (diyare) olarak adlandırılır.

Kronik İshal:

Aşırı kilo kaybı ve kilo alamama ile birlikte 1 aydan fazla süren ishal durumuna verilen isimdir.

Kronik İshal Nedenleri:

1- Enfeksiyona bağlı hastalıklar:

  • Giardiazis: Giardiazis  hastalığı Giardia Lamblia adlı parazit tarafından meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır.
  • Amibiazis: Parazitik bir barsak hastalığıdır.

2- Besin İntoleransı: Besin intoleransı, besinlerin bağırsaklar tarafından tam olarak sindirilememesi demektir.

  • Disakkaridaz – laktoz intoleransı: Süt ve birçok besinde bulunan şekerin vücut tarafından doğru sindirilememesi neticesinden ortaya çıkan sağlık problemidir.
  • Protein – inek sütü protein intoleransı: Bu problem bağışıklık sisteminin inek sütünde bulunan bir ya da daha fazla proteine aşırı tepki vermesi sonucu oluşur.

3- Malabsorbsiyon (Emilim bozukluğu): Bir ya da birden çok besin maddesinin sindirim ve emiliminin yetersiz gerçekleşmesine verilen isimdir.

  • Çölyak Hastalığı (gluten enteropatisi): Bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus isimli yapıların bozulmasına neden olan ve bun abağlı olarak yiyeceklerdeki besinin emilmesine engel olan ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.
  • Kistik fibrozis: Akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri ve dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal (genetik) bir hastalıktır.

4- İnflamatuar Barsak Hastalığı: Bağırsak­ların kronik olarak herhangi bir bulaşıcı mikrop olmadan iltihaplanmasına neden olan bir grup hastalıktır. Başlıca Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi rahatsızlıkları içerir.

  • Crohn hastalığı: Kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığıdır.
  • Ülseratif kolit: İnflamatuar bağırsak hastalığı’nın bir şeklidir. Ülseratif kolitülserler ve açık yaralar ile seyreden, kalın bağırsakları tutan bir kolittir.

5- İmmun (Bağışıklık) yetmezliği: Enfeksiyon hastalıklarına karşı durma yeteneğinde olan bağışıklık sisteminin, tamamen yokluğu ya da uyumsuzluk halinde olması durumudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?