Çocuğu mevsime uygun giydirin, hasta etmeyin

Çocuğu mevsime uygun giydirin, hasta etmeyin

Çocuğu mevsime uygun giydirin, hasta etmeyin

Özellikle çocuklarda, mart ve nisan aylarında görülen hastalık artışı, biraz da ailelerden kaynaklanıyor. Doktorlar, ilkbaharda çocukların mevsime uygun giydirilmesi gerektiğini söyleyerek, ani sıcaklık değişikliğine karşı korunmaları gerektiğinin altını çiziyor. Burada anne ve babaların yapması gereken ise çocuğu çok sıkı sıkıya giydirip terletmemek veya ince giydirip üşütmemek. Bahar aylarında çocukları hastalıklardan korumanın en önemli yollarından biri de beslenmesine özen göstermek.
Uzmanlar bol sıvı alan, sulu gıdalar tüketen, mevsime uygun sebze ve meyve yiyen çocukların, hastalıklara karşı vücut direncinin artacağını söylüyor. Ayrıca öksürük, burun akıntısı gibi şikayeti olanlardan çocukları uzak tutup, ortak kullanım alanları ve eşyaların iyi dezenfekte edilmesine özen gösterilmeli. Bütün bunlara rağmen mevsim değişikliği nedeniyle hasta olan çocuğa karşı ne yapılmalı?
Doktorlar. Bu dönemde ebeveynlerim yaptığı en büyük yanlışın, hemen antibiyotiğe başvurmak olduğunu belirtiyor. Burun akıntısı, öksürük veya hapşrıkta hemen antibiyotiğe başvurulması, mikrobun direnç sağlamasına nende oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?