Bebekde üfürme nedir ?

Bebekde üfürme nedir ?

bebekde üfürme nedir ?

Kalp hastalığı sadece büyüklerde karşılaşılan bir sağlık problemi değil. Dünyaya gelerek hayatımıza neşe ve heyecan katan yavrularımızda da kalp rahasızlığına rastlanabilir. Üfürüm de, bebek veya çocukların kalbinde bir sorun olduğuna işaret edebilen bir bulgudur. Genellikle normal muayene sırasında doktorların dikkati sayesinde ortaya çıkar. Stetoskopla gögsü dinleyen hekim, kalpte normal olmayan sesler duyar. Fısıltı, uğultu veya müzikali andıran bu sesler üfürüme işarettir ve sesin cinsine göre üfürümün derecesi tespit edilir.

Sadece ses dinlemekle tespit yapmak çok sağlıklı sonuç vermez. EKG, AC grafisi, kan testleri, ekokardiyografi gibi yöntemlerle üfürümün masum olup olmadığına bakılır. Her üfürüm kalpte hastalık olduğu anlamına gelmez. Kalpte delik veya damar hastalığı olmadan da üfürüm duyulabilir. “Masum” yani zararsız denilen bu üfürümler sağlıklı çocukların yüzde 30-40’ında görülebilir. Geçmesi birkaç ay da sürebilir, uzun yıllar da… Kalp hastalıklarına bağlı üfürümler ise kalıcıdır ve mutlaka müdahele edilmesi gerekir.

Masum olmayan üfürümler çocukta çoğu kez çarpıntı, çabuk yorulma, morarma, bayılma, büyüme geriliği gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bazı küçük kalp delikleri kendiliğinden kapanır. Kapanmayacağına karar verilenler ise kateter yardımıyla kapatılabilir. Çocuk kardiyoloğu bu seçenekler dışında ameliyata da karar verebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?