ASTIM NEDİR?

ASTIM NEDİR?

Astımı anlamak için, birinci başta teneffüs yollarının nasıl bir biçimde çalıştığını öğrenmek gerekir. Hava yolları, akciğerlerinize giriş yapan ve çıkan hava tüpleridir. Astımı olan insanlarda hava yolları iltihaplanır. Hava yolları çok hassas olduğundan enflamasyon hava yollarının şişmesine neden olur. Teneffüs yolları muhakkak unsurlara kuvvetle tepki gösterir.

Hava yolları tepki verdiği vakit, etrafındaki kaslar sıkılır. Bu, hava yollarını daraltarak, akciğerlere daha az ölçüde hava gitmesine sebep olur. Hava yolları şiştiğinde kötüleşme meydana gelir, hava yollarını daha fazla daraltabilir. Daralan hava yollarındaki kromozomlar olağandan daha çok mukus yapabilir. Mukus da, hava yollarını kapatan yapışkan, kalın yapıda bir sıvıdır

.Bu zincir yansısı astım semptomları ile sonuçlanabilir. Her hava yolu iltihaplandığında farklı farklı ortaya çıkabilir. Bazen astım reaksiyonları hafiftir ve bizatihi yahut uygun bir tedavinin akabinde azalır ya da geçer. Başka vakitlerde belirtiler daha da kötüleşmeye devam eder.

Semptomlar ağırlaşırsa ve / yahut daha çok semptom ortaya belirirse, astım atağı geçirirsiniz. Astım ataklarına bir başka isim alevlenme de denir.
Astım birinci olarak fark edildiğinde yansıları tedavi etmek değerlidir. Bu, semptomların berbatlaşmasını ve önemli bir sorun olan astım atağına sebep olmasını engelleyecektir. Önemli astım atakları acil müdahale gerektirebilir ve ölümcül olabilir.

ASTIMIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Astımın genel olarak ortak belirtileri ve semptomları şunlardır:

Öksürme: Geceleri ya da sabahın erken vakitlerinde daha da kötüleşmekte ve uyumakta zorluk çekmektir.

Hırıltı: Nefes alıp vermede oluşan ıslık ya da gıcırtılı bir sestir.

Göğüste sıkışma: Bu, göğsünüzde bir şeyin güya sıkıldığını ya da oturduğunu hissettirebilir.

Nefes darlığı: Astımı olan kimi bireyler, nefeslerini yakalayamadıklarını yahut nefes nefese kaldıklarını söylerler.

Astım hastası olanların şahısların hepsi bu semptomlara sahip değildir. Birebir biçimde, bu semptomlara sahip olmak her vakit astımınız olduğu manasına gelmez.

Sahip olduğunuz astım yansıları cinsleri, ne sıklıkla meydana geldikleri ve ne kadar vakit şiddetli oldukları vakitle tesirli olarak değişebilir.

Şiddetli semptomlar vefata neden olabilir.

Uygun tedavi sistemi ile astımı olan birçok insanın, gün içinde ya da gece vakitlerinde semptomları daha az olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?