Kekemelik nedenleri nelerdir?

Kekemelik nedenleri nelerdir?

Kemeliğin birçok mümkün sebebi vardır. Bu etkenlerden kimileri bu halde sıralanabilir:
• Ailede kekemelik hikayesinin öncede bulunması: Beynin lisan ve konuşma ile ilgili kısmındaki krobik bir anormallik ebeveynlerden çocuklara aktarılabilir.
• Çocukluk vaktinde olağan gelişim sırasında görülebilir.
• İnme ya da travma üzere sebeplerden kaynaklanan beyin yaralanmaları nörojenik kekemeliğe sebep olabilir.
• Şiddetli duygusal travma psikojen kekemeye sebep olabilir.

Kekemelik Nedir?

Kekemelik çocukluk vaktinde başlayan olağan akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili sık ve önemli meseleleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik problemi olan bireyler ne söylemek istediklerini anlarlar, fakat söylemekte baya zorluk çekerler. Örneğin bir kelimeyi, heceyi, ünsüz yahut ünlü sesi daima tekrarlayabilir, uzatabilirler yahut konuşma esnasında duraklayabilirler.
Kekemelik, küçük çocuklar ortasında meydana gelen konuşmayı öğrenmenin olağan bir hali olarak yaygındır. Küçük çocuklarda konuşma ve lisan marifetleri söylemek istediklerini sürdürecek kadar gelişmiş olamadığında kekemelik sorunu görülebilir. Genellikle çocukta bu gelişimsel kekemelik geçicidir ve mühlet içinde büsbütün kaybolduğu görülmüştür.
Kekemelik nadiren çocukta başlayan ve yetişkinlikte de devamını sürdüren kronik bir durumdur. Bu kekemelik tipi sıklıkla insanın benlik hürmeti ve öbür şahıslarla etkileşimleri üzerinde olumsuz tesirlere sebep olur. Kekemelik sorunu yaşayan çocuklar ve yetişkinler konuşma akıcılığını tekrar kazanmak için konuşma terapisi, bilişsel davranışçı terapi ya da elektronik aletlerin kullanıldığı tekniklerden faydalanabilirler.

Kekemelik nedir?

Kekemelik; cümleler, sesler ya da hecelerin tekrarlanması, konuşma esnasında duraklama ya da istikrarsız konuşma suratı ile karakterize bir konuşma sıkıntısıdır. En sık olarak 3 ila 7 yaş ortasında meydana gelen kekemelik genelde çocukların yaklaşık %7 ila 13ünü tesirler. Kekemelik meydana gelen çocukların %28’inden fazlasında bu durum yetişkinliğe boyunca devam etmez. Çoğunlukla, çocuğun gelişimi ilerledikçe büsbütün kaybolmaya başlar. Kalıcı olabilecek olaylarda erken müdahale ile yetişkinlikte sorunun devam etmesi önlenebilir.

Kekemelik ne vakit ortaya çıkar?

Kekemelik her yaştan çocuk ya da yetişkinde meydana gelebilir. En sık 3 ile 8 yaş ortasındaki çocuklarda görülmüştür. Zira bu yaşlar lisan maharetlerinin en ağır gelişim sağladığı vakittir. Tüm çocukların yaklaşık %58 ila 15’inde ömürlerinin bir kısmında birkaç haftadan birkaç yıla kadar devam eden kekemelik sorunu görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?